Ознака: пратеници

Ќе има ли тројца парламентарци Роми во 2020?!

Државата е пред 10-тите по ред парламентарни избори, а први со името Република Северна Македонија. Овие избори, како и претходно многу други, се одржуваат...

Зошто Уставниот суд не ги штити темелните вредности на уставниот поредок

Непосреден повод за овој текст е последната, четврта по ред, одлука за постоење на вонредна состојба, донесена од претседателот Пендаровски. Според Уставот, одлуката со која...

Пратениците во Хонгконг испрскаа смрдлива течност во парламентот во знак на...

Полицијата и пожарникарите влегоа во парламентот во Хонгконг откако двајца продемократски пратеници испрскаа смрдлива течност во знак на протест против масакрот на плоштадот Тијананмен...

Десет пратеници на руската Дума во карантин

Неколку пратеници на долниот дом на рускиот парламент се ставени во карантин под сомнение за коронавирус, изјави денеска претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин. Олга...

Познати и кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово

Синоќа на централниот комитете на партијата ВМРО-ДПМНЕ, кој се одржа во Скопје, беа утврдени кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарини избори што ке...

ВМРО-ДПМНЕ во вторник ќе ги потврди листите за пратеници

На седница на Централниот комитет во вторник, опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ги потврди кандидатите и носителите на листите за претстојните избори. Имињата во јавноста ќе бидат...

Дали независните кандидати за пратеници се поблиску до неопределените гласачи?

Која е положбата на политичките фриленсери без партиска логистика и без големи финансии Од аголот на познавачите на политичките системи од универзитетската фела, вистинската конкурентска...

Кавга во Собранието: Пешевска се искара со Исмајловска и ѝ го...

За законот за служба во армијата гласале 7 пратеници, не можам да сфатам какво е ова лицемерие. Промената на името на Армијата е веќе...

Уапсени пратеници по донесувањето на Законот за вероисповед

Црногорскиот парламент го усвои Законот за слобода на вероисповед по тензична ноќ, која заврши со инциденти во собраниската сала, по што беа уапсени просрпските...

Се стеснува кругот на лица со пристап до државни тајни

Увид во доверливи документи сега имаат голем број пратеници, полицајци, војници, дипломати... и во тој контекст ограничувањето на овој број, според експертите, е за...