10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 18:42

Ознака: пратеници

Заев се сретна со пратеници од Албанија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од Љупчо Николовски, заменикот на претседателот на Владата за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки...

Пратениците в сабота ќе гласаат за составот на новата Влада

Собраниската седница на која треба да се избере составот на новата Влада е закажана за оваа сабота со почеток во 11 часот, откако денеска...

Малата магија во големата собраниска купола

Не беше забележано дека некој ја пресметал просечната телесна температура на пратениците на денот на таканареченото конституирање на Собранието. Имено, така го нарекоа збиднувањето...

Кои се очекувањата на дел од пратениците

Пратениците што вчера првпат влегоа во Собранието и се дел од десеттиот парламентарен состав го свртеа вниманието на јавноста, особено на социјалните мрежи. Нивните...

Верификувани мандатите на пратениците

ПРВА СЕДНИЦА НА НОВИОТ СОБРАНИСКИ СОСТАВ За разлика од претходно, овој пат поради протоколите за превенција од ковид-19 не можеше да се забележи раздвиженост низ...

Допрениот глас не е доволно силен

Првично лидерот на Левица, Димитар Апасиев, јавно во телевизиска емисија обелодени дека имал сознанија за купување пратеници, а потоа истото тоа го повтори и...

Ќе има ли тројца парламентарци Роми во 2020?!

Државата е пред 10-тите по ред парламентарни избори, а први со името Република Северна Македонија. Овие избори, како и претходно многу други, се одржуваат...

Зошто Уставниот суд не ги штити темелните вредности на уставниот поредок

Непосреден повод за овој текст е последната, четврта по ред, одлука за постоење на вонредна состојба, донесена од претседателот Пендаровски. Според Уставот, одлуката со која...

Пратениците во Хонгконг испрскаа смрдлива течност во парламентот во знак на...

Полицијата и пожарникарите влегоа во парламентот во Хонгконг откако двајца продемократски пратеници испрскаа смрдлива течност во знак на протест против масакрот на плоштадот Тијананмен...

Десет пратеници на руската Дума во карантин

Неколку пратеници на долниот дом на рускиот парламент се ставени во карантин под сомнение за коронавирус, изјави денеска претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин. Олга...