Ознака: пратеник

Нападнат пратеник на СИРИЗА

Група од околу 30 лица, радикални десничари, како што самиот тврди, го нападнале пратеникот на СИРИЗА Петрос Констандинеас, пред стадионот во грчкиот град Каламата,...

Собраниска „златна треска“ околу референдумската кампања

Сѐ уште е неизвесно која пратеничка група колку средства ќе добие за кампањата за претстојниот референдум околу спогодбата од Нивици со Грција, кој треба...

Собранието ја констатира оставката на пратеникот Петар Атанасов

Собранието на Република Македонија на денешната 58. седница констатира дека на пратеникот од СДСМ Петар Атанасов му престанува мандатот.  - Бидејќи пратеникот Петар Атанасов беше...

Независни Грци загубија уште еден пратеник

Пратеникот Јоргос Лазаридис, денеска соопшти дека си заминува од неговата партија Независни Грци. Причините за оваа одлука официјално не се познати, но грчките медиуми...

Пратеникот од Златна зора што повика на воен пуч, избришан од...

Со одлука на лидерот на Златна Зора, Никос Михалољакос и со согласност од пратеничката група, пратеникот Константинос Барбарусис е избришан од партијата поради неговиот...

Убиен кандидат за пратеник во ирачкиот парламент

Еден кандидат за пратеник во ирачкиот парламент бил убиен од непознати напаѓачи јужно од Мосул, соопшти денеска претставник на ирачката полиција. Непознати напаѓачи во селото...

Ирачанецот што фрли чевел кон Буш се кандидира за пратеник

Ирачкиот новинар Мунтазар ал-Заиди, кој пред 10 години тогашниот американски претседател Џорџ Буш помладиот го гаѓаше со чевел, за ирачките медиуми изјави дека има...