22.6 C
Skopje
22.8.2019 - 1:34

Ознака: праски

Праските со одличен квалитет, се бара килограм повеќе

Гласините на социјалните мрежи дека праската во Росоман е оштетена од град или бактериолошки неисправна се целосно невистинити. Во откупните пунктови во Росоман вчера...

Бектеши: Ако Русија става блокади ќе најдеме други пазари

Не навлегувам во тоа дали руската блокада за праските е политичка одлука или не, но ако Русија продолжи со ваквите мерки, Македонија ќе бара...

Прасковиот црв го изеде извозот во Русија

Од еден вратен камион извозниците губат 4.000-5.000 евра, што е огромна штета. Ако ситуацијата не се реши, тие велат дека не знаат дали ќе...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот...

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот...

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски од...

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност - дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа...

Русија најави забрана на увозот на праски од Македонија од 15...

Русија најави од 15 август да воведе забрана за привремен увоз на некои коскести плодови од Србија и Македонија поради загриженоста за безбедноста, соопшти...

Годинава ќе јадеме поскапи сливи, кајсии и праски

Новиот снежен бран и ниските температури што ја зафатија Македонија нема да предизвикаат значителни оштетувања кај земјоделските култури, вели агрометеоролог од Управата за хидрометеоролошки...