Ознака: празници

Да не ги заборавиме оние што го изгубиле покривот над глава

ПРАЗНИЦИТЕ И БЕЗДОМНИТЕ ЛИЦА На 25 и 30 декември се дистрибуираа новогодишни пакети за 180 лица. Пакетите содржеа топла облека, долна облека, чорапи, ќебиња, сетови...

Верските лидери апелираа до граѓаните да празнуваат одговорно

Верските лидери упатија заеднички апел до граѓаните да празнуваат одговорно и да ги почитуваат мерките. Поглаварите на црквите и верските заедници споменати во Уставот,...

Внимателно за празниците

Сѐ уште нема простор за никакво празнично опуштање, бидејќи пандемијата е тука околу нас и се шири мошне брзо. Секој од нас треба да...

Учениците од ДСУ „Св. Наум Охридски“ со песна ги честитаат претстојните...

Хумана страница Учениците Теодора Колевска, Горазд Ивановски, Стојан Танев, Бранко Стојчевски, Јована Бојковска, Ангела Величковска и Лука Вељковиќ од државното средно училиште за рехабилитација и...

Лажни интернет-трговци ги мамат купувачите за празниците

Купувањето преку интернет и натаму е недоволно регулирана област, а многу од потрошувачите од Хрватска се препуштени на немилосрдните трговци. Граѓаните не се запознаени...

„Зум“ уверува дека нема да има проблеми за време на Божиќ...

Божиќ и новогодишната ноќ оваа година ќе бидат понакви за луѓето ширум светот. Заглавени во своите домови и разделени од семејствата и пријателите, се...

ФОТОВЕСТ: Москва блесна за празниците

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, рече дека нема да има големи новогодишни прослави во главниот град на Русија поради пандемијата, но тоа не значи...

Меркел ги повика Германците за Божиќ да се дружат преку Скајп

Канцеларката Ангела Меркел ги повика Германците да избегнуваат посета на членови на семејството за време на божиќните празници поради пандемијата со ковид-19 и наместо...

Здравствените работници порачуваат празниците да ги прославиме со најблиските

Здравствените работници ја поддржуваат кампањата „Празнувај одговорно“ за подигнување на свеста на граѓаните за почитување на мерките во пресрет на празниците. Тие велат дека ако...

„Антолог“ со четири нови книги за деца за весели празнични денови

Четири нови книги за деца излегоа во продажба во издание на скопската издавачката куќа „Антолог“. Станува збор за илустрирани изданија за читатели од разна возраст, кои...