Ознака: празници

Меркел ги повика Германците за Божиќ да се дружат преку Скајп

Канцеларката Ангела Меркел ги повика Германците да избегнуваат посета на членови на семејството за време на божиќните празници поради пандемијата со ковид-19 и наместо...

Здравствените работници порачуваат празниците да ги прославиме со најблиските

Здравствените работници ја поддржуваат кампањата „Празнувај одговорно“ за подигнување на свеста на граѓаните за почитување на мерките во пресрет на празниците. Тие велат дека ако...

„Антолог“ со четири нови книги за деца за весели празнични денови

Четири нови книги за деца излегоа во продажба во издание на скопската издавачката куќа „Антолог“. Станува збор за илустрирани изданија за читатели од разна возраст, кои...

Спасовски: Го следиме издавањето на објекти за прослава и ќе преземеме...

МВР го следи издавањето на објекти за прослава и сериозно ќе преземе мерки, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во синоќешното гостување во...

Италијанските градови под клуч за време на празниците

Патувањето помеѓу италијанските покраини ќе биде забрането од 21 декември до 6 јануари, а луѓето нема да смеат да го напуштаат градот на 25...

Коронавирусот не ги спречува патувањата за претстојните празници

Рекордните хоспитализации и зголемениот број жртви не ги спречија Американците да патуваат за Денот на благодарноста, зголемувајќи ги стравувањата дека сегашното неконтролирано ширење е...

Коронавирусот ги компликува плановите за зимските празници

Токму кога доаѓаат домашните групирања во периодот на зимските празници низ светот, како Денот на благодарноста, Божиќ и слични семејни собири, повеќе земји како...

Спасовски: Не можеме да ги затвориме верските објекти, граѓаните за време...

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека Владата не може да ги затвори храмовите на верските заедници низ државата. Овој став следува откако МПЦ соопшти дека...

Две недели карантин за граѓаните што се вратија во Пекинг по...

Пекинг им нареди на сите граѓани што се вратија во градот по празниците да останат во карантин 14 дена или ќе бидат казнети, јавуваат...

Град Скопје апелира да не се палат огнови на отворено за...

Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на Божикните празници со цел да се заштити...