3.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:58

Ознака: празници

Дејности што ќе можат да работат во недела и за празник

Од 1 октомври недела станува неработен ден за сите. Сепак, од ова законско решение ќе има исклучоци. Со предлог законот се предвидени следните исклучоци за...

Филипче до Владиката Петар: Одредени верски обичаи носат ризици

Неразбирливи се ставовите на Владиката Петар, а уште помалку реториката со која ги отфрла препораките за заштита од коронавирусот за време на велигденските празници....

ЈСП го објави распоредот за автобуски превоз за време на продолжениот...

JСП „Скопје“ ги информира граѓаните дека в сабота, 1 мај, јавниот превоз ќе сообраќа по вообичаен возен ред, без временски ограничувања. Во другите денови од претстојниот...

Бесплатен паркинг на паркиралиштата на ПОЦ за празниците

Паркирањето во општина Центар за време на велигденските празници ќе биде бесплатно за сите граѓани. Од 30.4. (петок) до 3.5. (понеделник) граѓаните ќе може да...

Филипче: Да ги искористиме одговорно празниците, да не дозволиме нов бран...

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати. Сепак, искуството ни покажа дека таа многу брзо може да се дестабилизира доколку не се...

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе има нови мерки...

Комисијата за заразни болести деновиве треба да ја анализира состојбата со ковид-19 и ќе одлучи дали ќе има нови мерки во пресрет на празничните...

Филипче: Ќе се разгледува можноста за рестриктивни мерки за претстојните празници

Комисјата за заразни болести допрва ќе одлучува за рестриктивните мерки за прeстојните празници, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче, при посетата на модуларната...

Словачка забрани напуштање на земјата за празниците

Владата во Словачка забрани напуштање на земјата поради празниците со цел да се забави пандемијата на коронавирусите, објавија словачките медиуми . Владата соопшти дека патувањата...

Четири милиони луѓе во Италија побарале помош во храна за празниците

Четири милиони Италијанци побарале помош во храна за врeме на празниците, што е двојно повеќе од минатата година, соопшти „Колдирети“, голема италијанска федерација на...

Да не ги заборавиме оние што го изгубиле покривот над глава

ПРАЗНИЦИТЕ И БЕЗДОМНИТЕ ЛИЦА На 25 и 30 декември се дистрибуираа новогодишни пакети за 180 лица. Пакетите содржеа топла облека, долна облека, чорапи, ќебиња, сетови...