24.4 C
Skopje
13.5.2021 - 20:04

Ознака: празник

Денот на победата е повеќе од празник

Автор: Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Македонија Утре, на 9 мај, светот ќе ја одбележува 76-годишнината од големата победа над фашизмот. За нашата...

Рамазан бајрам неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 13 мај, четврток, Рамазан бајрам, првиот ден на Рамазан бајрам, е неработен ден за сите граѓани. По...

Заев и Мицкоски посакаа простување за Прочка

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава вчера, преку своите фејсбук-профили, им го честитаа празникот Прочка на православните христијани. Премиерот Зоран Заев рече дека...

ООУ „Кочо Рацин“ од Охрид го одбележи својот патронен празник

Вие ни јавувате Во овие услови кога ни е најпотребно да слушаме позитивни и убави случувања, ООУ ,,Кочо Рацин“ - Охрид сака да ја сподели...

Бугарија ќе го празнува 24 мај како Ден на бугарската азбука

Бугарија го преименува празникот кој досега го славеше на 24 мај како Ден на бугарското образование, култура и словенско писмо, во Ден на светите...

Чествување за празникот Свети Климент Охридски во Битола

По повод празникот Свети Климент Охридски, членови на Форум на пензионери при ОО СДСМ Битола, денеска во име на Општинската организација на СДСМ Битола,...

Делата на Свети Климент да ни бидат водилка во време кога...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски Господин Господин Стефан и до сите православни...

Концерт по повод Денот на обединувањето на Романија

Што прославуваат Романците на 1 декември? Краткиот одговор е „обединувањето и слободата“, а темата е веројатно заедничка меѓу многу други земји во светот, соопшти...

Утре автобусите ќе возат по неделен возен ред

ЈСП информира дека утре, петок, поради државниот празник 23 Октомври- Ден на македонската револуционерна борба, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен...

Празникот 11 Октомври во Прилеп ќе се организира во посебни услови

Денот на народното востанието 11 Октомври во Прилеп годинава ќе се организира во посебни услови, согласно протоколот за одбележување државни празници и без масовни...