26.5 C
Skopje
14.10.2019 - 15:37

Ознака: прага

Кафкоманија во Прага

Oва лето светските медиуми, како и чешките, понагласено се занимаваат со Кафка. Се објави веста дека Германија ќе ѝ предаде на израелската национална библиотека...

Вишеградската група апелира на побрза евроинтеграција на западнобалканските земји

Премиерите на земјите од Вишеградската група се заложија во Прага за забрзување на евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан, а чешкиот премиер Андреј Бабиш...

Најмасовен протест во Прага од Кадифената револуција досега

Десетици илјади Чеси протестираа во неделата во Прага, барајќи оставка на премиерот Андреј Бабиш, што е најголем израз на општествено незадоволство од 1989 година,...

Средношколец повреден на екскурзија во Прага

Гимназијалецот од „Раде Јовчевски-Корчагин“ е надвор од животна опасност, но за тоа од каде точно паднал и за тежината на повредите постојат две верзии....

Пукање во болница во Прага, две лица повредени

Двајца пациенти се ранети при инцидент со пукање во една болница во Прага, соопшти чешката полиција. Во соопштението се наведува дека еден од пациентите почнал...

Маж се самозапали на плоштад во Прага

Маж се самозапали денеска на Вацлавскиот плоштад во Прага, каде пред 50 години се самозапали студентот Јан Палах против советската инвазија врз Чехоловачка. Мажот има...

Варшава и Прага се против зголемување на персоналот на Фронтекс

Полска и Чешка се против плановите за проширување на персоналот на европската гранична агенција Фронтекс, стравувајќи дека ќе добиваат помалку европски средства за патна...

Чешките електрични веспи хит во Калифорнија

Ентузијазмот на еден англиски претприемач го претвори своето хоби - обновување на „чехословачките Веспи“, во вистински бизнис. Десет години откако италијанскиот „Пјаџо“ го пушти во...

Најмалку 23 повредени во судир на трамваи во Прага

Најмалку 23 лица се повредени кога два трамваи се судрија денеска во Прага, јави ДПА, повикувајќи се на итните служби. Несреќата се случи во центарот...