15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 15:09

Ознака: правосудство

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде објективно и непристрасно

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството. Со Блупринт...

Спасовски: Го прочистивме правосудството од корумпирани судии и обвинители

Ова е голем ден за правдата во нашата држава, а со тоа и за брзата развојна економија што ја најавуваме во следниот четиригодишен мандат.Денеска...

И пресудите од Стразбур индикатор за слабоста на македонското правосудство

Според правните експерти, по однос на предметите и бројот на населението во земјата, Македонија котира многу високо меѓу државите за кои се водат предмети...

Ограничен наместо доживотен мандат за судиите

Иако (не)функционирањето на правосудниот систем се смета за наш главен кочничар на патот кон ЕУ, клучните чинители што се дел од целиот тој систем...

Правната држава тема за политички препирки

Темата поврзана со функционирањето на правосудството и правната држава викендов беше главна точка на која власта и опозицијата си разменија критики. Хронолошки гледано, прв...

Хаосот во правосудството е поради немањето знаење и нестручноста

Одлуката за куќниот притвор на Јанева со сите рефлексии потоа, се чини, уште повеќе го отворија капакот на Пандорината кутија на македонското правосудство, од...

Никаков провев не го фаќа правосудството

Најавата на премиерот Заев дека со т.н. ветинг во правосудството ќе се започне дури по изборите, за упатените, е сосема необјаснива динамика кога се...

Сѐ е исто, само него го нема

Во корупцискиот скандал има вмешаност на политика, бизнис, правосудство, најмалку специјалното јавно обвинителство, медиуми, новинарски бардови, сите елементи на „заробена држава“, а само него,...

Правосудството прво под лупата на ЕУ

Состојбата во правосудството, реформите во оваа сфера, законите, колку во земјава има владеење на правото, транспаретни и ефикасни судови, непристрасни судии и јавни обвинители,...