Ознака: правила

Најчудните сообраќајни правила во светот

Најчудниот закон на светот, забраната жени да возат автомобили во Саудиска Арабија, веќе не важи Чудни правила и сообраќајни закони има во сите земји. Но,...

Макрон најави ‘правила’ за исламот во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска најави дека ќе почне да работи врз „рамки и правила“ за исламот во Франција, пишуваат агенциите. Во годишното обраќање на...

Дорегулација на 30-те секунди, пасивниот напад, прекршоците од голман…

За да се избегнат различните интерпретации и имплементации на дел од правилата на играта, Светската ракометна федерација (ИХФ) во пресрет на Светското првенство за...

Ф1 најавува промени, се олеснува претекнувањето за поинтересни дуели на патеките

Поедноставно предно крило, кое ќе носи помалку воздух кон гумите, пошироко и подлабока задно крило, како и поедноставени сопирачки се дел од промените...