Ознака: правила

Правила за користење на електричните тротинети

Електричните тротинети, преку две различни компании, достапни им се за изнајмување на Грците и туристите во Солун и во Атина. Поради зголемено интересирање за...

Фејсбук ги менува правилата за снимање во живо по нападите во...

Фејсбук изјави дека денес ќе бидат објавени новите рестрикции за користењето на алатката за снимањето во живо, по нападот на џамиите во Нов Зеланд...

Борбата на „Фејсбук“ против омразата загубена во преводот

Борбата на „Фејсбук“ против говорот на омраза и другите видови на проблематична содржина е попречувана од неспособноста на компанијата да држи чекор со јазиците...

РСБСП апелира мотоциклистите да ги почитуваат правилата

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упатува апел до моторџиите да внимаваат и да ги почитуваат сообраќајните правила. Велат дека мотоциклистите се...

Фејсбук со појасни правила за употреба на личните податоци

На барање на Европската комисија (ЕК) и на националните власти задолжени за заштита на потрошувачите во ЕУ, Фејсбук ќе воведе измени во своите правила...

Најдолгиот бокс-меч во историјата завршил со скршени дланки и „танцување“

Енди Бовен и Џек Бурки го имаа најдолгиот боксерски меч во историјата, кој траеше 110 рунди, односно седум часа и 19 минути, на 6...

Растегливоста на правилата доби примат над консензусот

Исказот на Доналд Трамп за членство на Бразил во НАТО предизвика лавина критики: дека претседателот на САД не знае како функционира сојузот, дека Бразил...

Правилата и консензусот на НАТО, сепак, не важат еднакво за сите

Според безбедносни експерти по различни прашања од безбедноста, но и надворешната политика, најмоќниот воен сојуз дејствува флексибилно и во зависност од околностите. Така, доколку...

Правила до кои треба да се придржува ловџијата

Во таа насока особено се нагласува дека не само што не смеат да се злоупотребуваат природните непогоди за што побогат улов, напротив во такви...

Нови правила во ЕУ за брачните двојки од различни држави

Нови правила за имотот на брачни двојки или регистрирани партнерства на луѓе од различни држави стапуваат на сила од денска во 18 земји членки...