32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 22:08

Ознака: правила

Правилата за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Правилата за влез во Грција што предвидуваат задолжителен PLF формулар и една од трите опции: сертификат за вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда...

И за „разубавување“ на возилата има правила

Од Министерството за внатрешни работи велат дека од страна на полициските службеници задолжени за контрола и регулирање на сообраќајот на патиштата секојдневно се преземаат...

„Фејсбук“ мижи пред одредени злосторства за да функционира во репресивните режими?

„Гардијан“ ја разоткрива стратегијата на технолошката компанија На корисниците на социјалната мрежа „Фејсбук“ им е дозволено да изразат поддршка за масовни убијци и други починители...

ЕК околу поделбата на вакцини: Земјите-членки сами отстапија од правилата

Самите земји-членки на ЕУ побараа флексибилност и одлучија да отстапат од правилото вакцината да се дистрибуира според бројот на жители, соопшти денеска Европската Комисија,...

Првите дами не смеат да возат, да отвораат прозорци, да преуредуваат

Ако некој дизајнер им даде облека на претседателот или на првата дама, тие смеат да ја носат само еднаш и потоа треба да ја...

Правила и протоколи за пречек на првите туристи во Грција

Пред неколку дена Грција објави неколку правила и протоколи за туристите, туроператорите, превозниците и за хотелите во државата. Овие протоколи ги донесоа грчката влада...

„Златен глобус“ со нови правила

Здружението за странски новинари на Холивуд (ХФПА) направи дополнителни привремени промени за 93-то издание на „Златен глобус“. Организацијата зад годишното доделување на наградите објави...

Предлог-правила за уште побрз, поинтересен и повозбудлив ракомет

Предлагам промени на правилата, кои ќе го направат денешниот ракомет висококвалитетен спорт, поблизок и поинтересен за гледачите, лесен за сфаќање и за учење и...

Нови правила за возење со градските автобуси

Од денеска (вторник) не смее повеќе да има метеж и турканици во автобусите на јавниот градски превоз, како што беше тоа до пред велигденските...

Германија меѓу петте најголеми прекршители на правилата на ЕУ

Податоците на Европската комисија откриваат дека во моментот се водат 1.559 активни постапки против 27-те членки на ЕУ, а Германија со 76 постапки е...