Ознака: права

Новинарите секогаш во првите борбени редови за државата и граѓаните, но...

Колку на новинарите и медиумските работници, кои се секогаш во првите борбени редови за сите случувања во државата, им се признаваат и вреднуваат трудот...

Европската Унија треба да одлучи дали ќе ги почитува човековите...

Која страна ќе ја изберат Македонците - ЕУ или Русија? Одговорот е очигледен. Македонците ќе ја одберат онаа страна што ги почитува македонските национални...

Радев бара гаранции за правата на Бугарите пред пристапните преговори за...

Бугарскиот претседател Румен Радев побара јасни гаранции од Македонија за почитување на правата на Бугарите во државата. Тој бара пред почетокот на преговорите на...

Македонското малцинство и матицата чинат неделиво единство

Како се почитуваат малцинските права на Македонците во Србија, Албанија, Бугарија и во Грција, како наши соседни држави. Споредбата што ја направи нашиот весник...

Учениците преку низа активности учеа за демократиjата и за детските...

Општинското основно училиште „Јонче Смугрески“ од Обршани, Прилепско, минатата недела, под мотото „Демократија, учество и детски права“ беше домаќин на Отворениот ден за граѓанско...

Авганистанските судијки стравуваат од криминалците кои ги суделе

Некогаш столбови на правата за жените и заштитници на маргинизираните групи, Авганистанките кои работеле како судии денес се принудени да бегаат од постојаната опасност...

Талибаниците зазедоа поранешна американска база: Не брзаме никаде, џихадот нема да...

Поранешна американска воена база во Авганистан сега е во рацете на талибанците, а иднината на замјата останува неизвесна. Новинарката на Си-ен-ен, Клариса Ворд известуваше од...

Шахпаска: Заштитата на правата на децата се наши приоритети

Заштитата на правата на децата, борбата против дискриминацијата и насилството се наши врвни приоритети и за таа цел Министерството за труд и социјална политика...

Сите богатства на светот не се вредни колку што е вреден...

„Вашите деца не се ваши деца. Тие доаѓаат низ вас, но не и од вас, и иако се со вас, не ви припаѓаат вам....

Џони Штулиќ бара отштета од 25 милиони евра

Поранешниот лидер на групата „Азра“ и авторските права Бившиот лидер на култната хрватска група „Азра“, Бранимир Џони Штулиќ (67), со децении, поточно од 1981 година,...