Ознака: појасот газа

Израел: Палестинците испалија ракета, примирјето е прекршено

Израелската војска соопшти дека една ракета била испалена од Појасот Газа, на помалку од две седмици по примирјето помеѓу Израелците и Палестинците. Засега нема извештаи...

Израелски авиони бомбардираа локации во Газа

Израелската армија соопшти дека денеска извршила напади во појасот Газа откако ракета истрелана од палестинска територија погодила зграда во јужниот дел на Израел. Во соопштението...

Не запира интензивната размена на оган меѓу Израелците и Палестинците

Израел и милитантите во појасот Газа ги интензивираа меѓусебните напади, во една од најсилните размени на воздушни напади и бомбардирања во изминатите години, јавува...

Ракетите на милитантите кон Израел испровоцираа воздушни напади во Газа

Милитантите од Палестина денес истрелаа повеќе ракети кон различни израелски градови и села, поради што Израелците одговорија со воздушни напади и бомбардирања, потврди израелската...

Новата палестинска влада положи заклетва

Новата палестинска влада вчера положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас, а ќе ја предводи долгогодишниот мировен преговарач и висок функционер на партијата Фатах, Мухамед...

Израел е подготвен за голема воена операција во Појасот Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа предупреди дека Израел е подготвен за воена операција „од големи размери“ во Појасот Газа. – Ако Израел биде принуден на...

Нов ракетен напад врз Израел

Палестинските екстремисти од Појасот Газа во текот на ноќта повторно истрелаа ракети врз цели во јужниот дел на Израел. Израелската армија одговори со воздушни напади...

Петмина повредени при ракетен напад северно од Тел Авив

Најмалку пет лица се повредени во пожар што изби откако ракета погоди една куќа северно од Тел Авив, соопшти утрово израелската полиција. Израелската војска без...

Палестинскиот премиер Хамдалах понуди оставка

Палестинскиот премиер Рами Хамдалах денеска понуди оставка во момент кога претседателот Махмуд Абас се обидува да формира нова влада. Оставката на Хамдалах уследи откако централниот...

Израелски борбени авиони го нападнаа Појасот Газа

Израелски воени авиони утрово погодија цели во Појасот Газа откако милитантни сили од таа енклава ракетираа куќа во израелскиот град Беер Шива, соопшти израелската...