14 C
Skopje
17.11.2019 - 17:36

Ознака: Почнува

Почнува обврската за задолжителна зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата почнува од денеска и ќе трае до 15 март 2020 година, а казната за оние што...

Металург ја почнува европската сезона во Велење

Нѐ очекува тежок меч против екипа на која најсилно оружје ѝ се брзата контра и транзицијата, вели Кастратовиќ, тренерот на Металург, кој в сабота...

Почнува Истражувачкиот филмски фестивал

Вечерва, со почеток во 19 часот, во „Кино култура“, ќе се отвори третото издание на Истражувачкиот филмски фестивал. Ова издание на фестивалот ќе се...

Од понеделник почнува процесот за проветрување во МВР

Со почетокот на наредната недела, во понеделник завршува временскиот рок во кој министерот Оливер Спасовски треба да ја формира работната група за спроведување на...

Почнува обнова на патот до граничниот премин Деве Баир

За десетина дена треба да почне реконструкцијата на патниот правец Крива Паланка - граничен премин Деве Баир, со изградба на трета лента, што ќе...

Почнува книжевниот фестивал за мали фикции

Книжевниот фестивал за мали фикции „Друга приказна“ се одржува по четврти пат. Фестивалот, кој почнува утревечер во 20.30 часот во МКЦ, е регионален по...

Македонија против Фарски Острови ја почнува кампањата за ЕП 2021

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација (до 21 година), Благоја Милевски, го објави списокот со 25 фудбалери на кои ќе смета за првиот натпревар против...

Почнува судењето за сообраќајката кај Ласкарци

Кривичниот суд во Скопје целосно го одобри обвинителниот акт за сообраќајната несреќа што во февруари се случи кај селото Ласкарци, по што е формиран...

Почнува реставрацијата на Рембрантовата „Ноќна стража“

Амстердамскиот „Ријксмусеум“ почнува со реставрацијата на славната Рембрантова слика „Ноќна стража“, најголем реставраторски потфат во историјата, кој ќе се одвива зад стаклен ѕид во...

Во Охрид почнува Балканскиот фестивал на народни песни и игри

Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура „Григор Прличев“ - Охрид, почнува денеска, а ќе трае до 8...