Ознака: Почнува

„И покрај сѐ“ светските ѕвезди пристигнаа во Битола

Почнува „Браќа Манаки“ Ѕвездите лауреати на фестивалските награди: Кристијан Бергер, Џослин Пук и Бајрам Северџан веќе пристигнаа во Битола, каде што во наредните денови ќе...

Почнува трката по ученици

Секоја година голем интерес има за гимназиско образование, но во последните години се популаризира и средното стручно образование, за кое се организираат и отворени...

Со концерт на „Архангел“ почнува „Таксират“

Со целовечерен концерт на „Архангел“, под мотото 30 години љубов, на 11 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ започнува официјалната музичка програма на 22-то издание...

Почнува „Вевчанско културно лето“

Од 15 август до 15 септември во Вевчани, по девети пат ќе се одржи „Вевчанското културно лето“. Ќе се реализираат десетина активности, од кои...

Почнува проектот ,,Џудо во училиштата“

Вредностите од практикувањето џудо беа и се мотив за да го промовираме и популаризираме овој спорт. А клучниот чекор е спроведувањето на проектот ,,Џудо...

Почнува големата трка за Белата куќа

Со гласањето во Ајова почнува серијата внатрепартиски избори и пленуми, која летово ќе кулминира со конвенциите на демократите и на републиканците, кои, пак, треба...

Од Париз почнува приближувањето до Токио

На турнирот од престижната Премиер-лига ќе настапат девет македонски каратисти во борби и во кати Деветмина македонски каратисти ќе учествуваат на престижната Премиер-лига, која од...

Почнува распитот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат денеска ќе почне со распитот на претседателот Доналд Трамп, поради неговото барање до властите во Украина да интервенираат во претседателската трка во...

Во Сенатот почнува процесот за импичмент на Трамп

Американскиот Сенат вчера требаше да го почне судењето за импичмент на претседателот Доналд Трамп, кој е обвинет за злоупотреба на функцијата и попречување на...

На 18 декември почнува четвртата сезона на „Преспав“

Четвртата сезона на популарната македонска телевизиска серија „Преспав“ ќе почне да се емитува на програмата на МРТ1 на 18 декември. Гледачите ќе можат да...