13.8 C
Skopje
28.9.2021 - 8:54

Ознака: Почит

Мојата длабока почит, учителу

Со право го нарекуваат татко на мангата. Стариот мајстор Осаму Тезука (починат во 1989 г.), кој го создаваше својот имагинативен манга-свет, внесувајќи ликови со...

Мојот восхит и почит за Србија

(Вакцини, срце, култура, пријателство) Се чудиш, драг читателу, од кај пак сега наеднаш тој мој восхит и почит за Србија. Не ти противречам. Сфаќаш дека...

Почит за колегата!

Познатата македонска писателка и преведувачка Бистрица Миркуловска (91), по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, чие одбележување е во тек, напиша песна, што...

Животна врвица за почит

Непосредно пред 91-от роденден на писателката Бистрица Миркуловска, на 14 март, Иванка Стојкова, некогашна просветна работничка и нејзина блиска пријателка и соработничка, посака на...

Комшии Албанци, добро е да живееме со почит и со вистината

Албанија, како држава, е создадена два века пред новата ера, на планината Кавказ и брегот на Касписко Море во Азија. Таа била држава во...

Швајцарија им оддаде почит на жртвите на коронавирусот

Црковните ѕвона одекнаа денес напладне во Швајцарија, а насобраните со едноминутно молчење одбележаа една година од првиот смртен случај од коронавирус во земјата. Швајцарскиот претседател...

ЕП за почит и за полза

Во ракометот на пример сериозната работа постојано, со години, донесе тој спорт да биде единствен од екипните спортови што, на пример, има репрезентативни успеси...

Средба на градоначалничката Петровска со семејство на починатиот Златко Неделковски

Опшината Битола му оддаде почит на големиот мајстор во боречки вештини, Златко Неделковски, кој со својот клуб „За-нет-до“ остави неизбришлива трага во спортот во...

И по 19 години Карпалак е прилепски и македонски непребол

Секој настан низ времето и просторот доживува критичка проверка. Но масакрот кај Карпалак на 8 август 2001 година сѐ уште и по 19 години...

Со едноминутно молчење и знамиња на половина копја, Италија оддаде почит...

Италија им оддаде почит на жртвите на коронавирусот со едноминутно молчење и знамиња на половина копје, и се заблагодари на медицинскиот и друг персонал...