Ознака: почина

Почина Астрид Кирхер, фотографката што ги прослави „Битлси“

Астрид Кирхер, фотографка чии фотографии од „Битлси“ помогнаа тие да се претворат во икони, почина на 81-годишна возраст. Иновативната германска уметница Астрид Кирхер го следела...

Почина шведскиот писател Пер Улоф Енквист

Пер Улоф Енквист, еден од најистакнатите претставници на скандинавската литература од 20 век, почина на 85-годишна возраст, објави неговото семејство, пренесуваат агенциите. Енквист беше романсиер,...

Шест недели старо бебе најмладата жртва на коронавирус

Новороденче старо само шест недели почина од коронавирус во американската сојузна држава Конектикат. - Тестирањето потврди дека новороденчето е позитивно на Ковид-19. Ова навистина е...

Шпанската принцеза Марија Тереза почина од коронавирус

Принцезата Марија Тереза од Шпанското кралско семејство, почина вчера откако беше дијагностицирано дека е позитивна на коронавирусот. Веста ја потврди нејзиниот брат, Сиктус Хнери Бурбон-Парме....

Скопјанец почина откако се повредил извршувајќи градежни работи

Четириесетгодишник од селото Шишево, скопско, бил донесен со повреди на Комплексот клиники „Мајка Тереза“, по што починал. Од МВР информираат дека тој се повредил извршувајќи...

Почина писателката Тања Урошевиќ

По тешко боледување, денес почина македонската прозаистка и книжевна преведувачка Тања Урошевиќ. Авторка е на романите „Аквамарин“ (2004), „Превид“ (2008) и „Ура, Арал!“ (2019), збирката...

Почина човекот кој одигра клучна улога во прекинот на војната меѓу...

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации, Хавиер Перез де Кулеар почина во 100-тата година од животот, соопштија ОН. Перуанскиот политичар ја извршуваше должноста генерален секретар...

Почина Џек Велч, кој ја направи „Џенерал електрик“ најдобра компанија во...

Почина Џек Велч, поранешниот извршен директор на „Џенерал електрик“, кој компанијата ја направи една од најголемите во светот. Тој имаше 84 години, а причина...

Почина некогашниот египетски претседател Хосни Мубарак

Некогашниот египетски претседател Хосни Мубарак почина на 91 година, пренесуваат египетските медиуми. Мубарак, кој беше на чело на Египет речиси 30 години, се повлече после...

Почина најдолговечниот холивудски актер Кирк Даглас

Една од последните актерски ѕвезди од златната доба на Холивуд, Кирк Даглас, почина на 103-годишна возраст. Информацијата за смртта на Даглас за списанието „Пипл“...