Ознака: почина

Македонскиот народен театар се збогува со Кирил Псалтиров, доајенот на македонскиот...

Македонскиот народен театар со големо жалење се збогува со Кирил Псалтиров, доајенот на македонскиот театар. Актерот Кирил Псалтиров дипломира на отсекот за актерска игра на...

Почина астронаутот Мајкл Колинс, кој во 1969 година слета на Месечината

Астронаутот и воен пилот Мајкл Колинс, кој со мисијата Аполо 11 слета на Месечината во 1969 година, почина денеска на 90-годишна возраст после долга...

Во Србија бебе од девет дена почина како последица од коронавирусот

Бебе од Крагуевац, на кое му била дијагностицирана инфекција со коронавирус веднаш по раѓањето, починало денес на Универзитетската детска клиника „Тиршова“ во Белград, пренесува...

Од коронавирус почина поранешниот албански премиер Башким Фино

Почина поранешниот премиер на Албанија, Башким Фино на 59-годишна возраст, соопшти неговото семејство и владејачката Социјалистичка партија. Како што наведоа, Фино починал во болницата, каде...

Почина Зафир Хаџиманов

Зафир Хаџиманов, филмски актер, пејач и композитор, ја загуби битката со коронавирусот. Тој беше оженет со пејачката и актерка Сенка Велетанлиќ, со која го има...

Почина Драгољуб Ѓуричиќ, легендарниот тапанар на „Леб и Сол“

Замина уште една балканска музичка легенда. Денеска во болницата „Драгиша Мишовиќ“ во Белград, од последици на коронавирусот почина Драгољуб Ѓуриќич (68). Во неговата богата музичка...

Почина кралот на племето Зулу

Кралот на народот Зулу во Јужна Африка, Гудвил Звелитини, почина на 72-годишна возраст, потврди кралското семејство. Локалните медиуми објавија дека кралот неодамна бил хоспитализиран во...

Почина познатата актерка од серијата „Жикина династија“ Даринка Дара Чалениќ

По долго и тешеко боледување на 87-годишна возраст почина Даринка Дара Чалениќ, познатата актерка од култната серија „Жикина династија“. Таа ја играше улогата на...

Почина српскиот актер Борис Комнениќ

Српскиот актер Борис Комнениќ почина на 64 годишна возраст. Комнениќ е роден во Пула. но во раната младост со семејството се преселил во Белград. Дипломиран на фактот за...

Почина новинарот Драган Ристов, ја изгуби битката со коронавирусот

Новинарот Драган Ристов ја загуби битката со коронавирусот. Тој беше хоспитализиран на Клиниката „Жан Митрев“ и за неговото лекување се собираа финансиски средства. Ристов почина на...