Ознака: почеток

Последни подготовки за почетокот на второто полугодие

Додека учениците ги користат последните денови од зимскиот распуст, наставниците им ги пополнуваат евидентните листови, кои ќе им ги доделат на почетокот на второто...

Европратеници бараат одлука за почеток на преговорите со Македонија пред изборите

Европратеници членови на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – ЕУ побараа одлуката за почеток на пристапните преговори со Македонија да биде донесена пред изборите...

Русковска задоволна од почетокот на судењето за „Рекет“

Обвинителката која го води случајот „Рекет“, Вилма Русковска, изјави дека е задоволна од почетокот на судењето за случајот, но истакна дека очекувала признание на...

„Тортура“ почнува од почеток по година и осум месеци од првото...

Поради смена на поротник и поради истек на 90 дена, судењето за предметот „Тортура“ на СЈО почна од почеток. Судијката Александра Ристеска рече дека поротникот...

Судењето за „шамарите во Центар” повторно почна од почеток

Точно три години, еден месец и еден ден од поднесувањето на обвинението од СЈО за шлаканиците пред Општина Центар во 2016 година, судењето за...

Шарец: Македонија е зрела за почеток на преговорите

Премиерот на Словенија, Марјан Шарец, по билатералната средба со премиерот Заев, на прес конференција изрази силна пријателска и партнерска поддршка за евроатлантските интеграции на...

Судењето за „Тортура“ почнува од почеток

Судењето за предметот „Тортура“ се одложи поради болест на судијката Александра Ристеска, соопшти на денешното рочиште нејзината колешка Ленка Давиткова. Но, на прашање на...

„Одата на радоста“ предизвика немир во Европскиот парламент

Лидерите на ЕУ се собраа денеска, трет ден по ред, во Брисел да продолжат со преговорите за назначување на водечките позиции на институциите на...

Захариева: Можно е до октомври да биде одлучено за почеток на...

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговорите за влез...

Возбудлив почеток на 43. МОТ со „Блокбастер“

Белгиската претстава „Блокбастер“ на „Колектив Мензуел“, со која завчеравечер на големата сцена во Македонскиот народен театар беше отворено 43-то издание на фестивалот „Млад отворен...