19.8 C
Skopje
20.6.2021 - 1:04

Ознака: потекло

Кај денешните Бугари преовладува турскиот ген

Двајцата влијателни бугарски научници, Ангел Голубов член на Бугарската академија на науките и уметностите (БАН) и Едислева Неш од катедрата за генетитка при Медицинскиот...

Група научници бараат нова истрага за потеклото на коронавирусот

Заедничката студија на Кина и Светската здравствена организација за коронавирусот не дала веродостојни одговори за тоа како започнала пандемијата и потребни се поригорозни истражувања,...

СЗО: Треба повторно да се истражи тезата дека вирусот потекнува од...

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, побара нова истрага од специјализирани експерти во врска со наводното протекло на коронавирусот од лабораторија во...

Кина пред дипломатите го презентира истражувањето за потеклото на коронавирусот

Кинеските власти пред дипломатите го презентираа истражувањето за потеклото на коронавирусот пред објавувањето на долгоочекуваниот извештај на стручниот тим на Светската здравствена организација. - Наша...

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина и најави целосен извештај...

Повик до СЗО да почне нова истрага за потеклото на коронавирусот

Група од 26 експерти испратиле отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) со барање за нова истрага за пандемијата на коронавирусот бидејќи, како што...

Кина: САД да ја повикаат СЗО за да го испита тамошното...

Кина денес ги повика САД да дозволат Светската здравствена организација (СЗО) да го испита потеклото на тамошното избувнување на епидемијата на ковид-19, откако СЗО...

Забранет влез за тимот на СЗО во Вухан и во Кина

Тимот од Светската здравствена организација, кој требаше да го испита потеклото на ковид-19 во Вухан, бил спречен да влезе во Кина. Двајца членови веќе...

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град во провинцијата Хубеј каде...

СЗО: Нереални се очекувањата овој месец да има истрага за потеклото...

Извршниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за вонредни програми, Мајкл Рајан, вели дека е нереално да се очекува дека овој месец тим на...