Ознака: последици

Со мерките се лекуваат последиците, не и причините за загадувањето

Сите упатства и мерки се само ублажување или лекување на последиците, но не придонесуваат за отстранување на вистинските причини за загадениот воздух. Цела зима...

Во чии раце ќе падне монетата за поткусурување наречена Северна Македонија

ПОСЛЕДИЦИ ОД ФРАНЦУСКОТО ВЕТО Земјата одново се претставува како безбедносен проблем што би требало да го решаваат големите сили, а ЕУ се предупредува дека со...

(Д)ефектите од Преспанската спогодба

Прашањето за недостатоците на Преспанскиот договор неодамна (одново), на невообичаено многу високо ниво, го постави и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, по средбата со германската...

„Последици“ за американските спортисти ако протестираат во Токио 2020!

На Панамериканските игри во Лима, Перу, мечувалецот Рејс Имбоден и фрлачката на кладиво Гвен Бери на победничкиот подиум протестираа против социјалната неправда Шефовите на олимпискиот тим...

Кои се последиците од влошувањето на односите меѓу САД и Турција

Вашингтон ја стави Анкара пред сериозна дилема за обновувањето на воената авијација, во која во моментов доминира ловецот „ф-16“. Сѐ поголемиот јаз помеѓу Турција...

Европа го предупреди Џонсон за последиците од брегзит без договор

Европарламентот исто така ја потврди и можноста за измена на политичката декларација за брегзит, која Лондон ја прифати, но порача дека самиот договор не...

За Грција сега сме само северен сосед

МАКЕДОНИЈА ИСЧЕЗНУВА ОД ВОКАБУЛАРОТ НА АТИНА Според аналитичарите, најновиот говор на шефот на грчката дипломатија Дендиас, во кој бевме нарекувани само северен сосед наместо Република...

Избегнувањето на последиците е најсилно политичко оружје на Трамп

Најшокантно во врска со расистичките коментари упатени од американскиот претседател Доналд Трамп кон членките на Демократската партија, познати како „дружината“, е што забелешките не...

Шекеринска: Нема никакви последици по животната средина на Криволак

Обезбедивме постојана контрола на животната средина пред и за време на вежбата „Одлучен удар“ на Криволак, а истражувањата покажаа дека не се предизвикани никакви...

Зариф до САД: Почитувајте го Техеран или ќе се соочите со...

Иран е подготвен да го принуди светот да зборува со Иранците само со почит и ако е потребно, Техеран ќе се соочи со сите...