5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 22:54

Ознака: последици

Секоја седма личност страда како последица на коронавирусот

Скоро секоја седма личност страда како последица од ковид-19 пандемијата. Секоја седма личност позитивна на коронавирус, симптомите на болеста ги чувствува дури три месеци подоцна,...

Може ли ковид-19 да предизвика долгорочни или трајни последици по организмот...

Судејќи по многубројните констатации и јавните изјави во медиумите од оние лица што ја добиле битката со болеста, и кај нас излекуваните од вирусот...

Над половина од луѓето кои прележале ковид-19 чувствуваат симптоми и по...

Повеќе од половина од луѓето кои биле отпуштени од болница откако заболеле од ковид-19, чувствуваат симптоми како што се отежнато дишење, замор и анксиозност...

Пет последици од договорите на Израел со ОАЕ и со Бахреин

Израел, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и Бахреин неделава во Белата куќа потпишаа „историски договори“ со посредство на САД, кои се очекува да имаат различни...

Руски „Комерсант“: Ќе има последици, Москва го предупреди Вучиќ за договорот

Белград и Приштина формално се обврзаа на воспоставување економски врски, но тоа може да има сериозни геополитички последици, пишува московскиот весник „Комерсант“. Според анализата на...

ФИТР: Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција

Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од ковид-19 на Фондот...

Што се случува во телото ако не испиете шолја кафе наутро?

За милиони луѓе низ целиот свет кафето наутро, веднаш по станувањето, игра значајна улога, но што ќе се случи ако се прескокне редовната доза...

Видеосредба на Димитров со словенечкиот колега за последиците од пандемијата

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари видеосредба со министерот за надворешни работи на Република Словенија, Анже Логар. Димитров се заблагодари за континуираната и...

Економскиот совет го разгледа дополнителниот пакет мерки за справување со економските...

Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој го разгледаа дополнителниот пакетот мерки...

Долгорочните последици од проширувањето на НАТО

Договорите за контрола на конвенционалното и нуклеарното оружје меѓу САД и Русија почнаа да пропаѓаат по одлуката на Вашингтон да го проширува НАТО кон...