Ознака: посетители

Куќата на Кевин од „Сам дома“ отворена за посетители

Омилената филмска куќа на сите генерации, онаа што се користеше за снимање на оригиналниот филм „Сам дома“, годинава за време на новогодишните и божиќните...

Миланската катедрала на 11 февруари ќе ги отвори вратите за посетители

Познатата Миланска катедрала (Дуомо) ќе биде повторно отворена за посетители на 11 февруари, соопшти денеска управата на катедралата. Катедралата во центарот на Милано е затворена...

Тајландски национален парк по пошта им го враќа ѓубрето на туристите

Тајландскиот национален парк Као Јаи во близина на Бангкок по пошта ќе им го враќа ѓубрето на туристите што го оставиле зад себе, пренесува...

Водичот „Византиското наследство на Скопје“ е предизвик за сите посетители

Во издание на „Хаемус“ излезе водичот „Византиското наследство на Скопје“ на англиски јазик. Авторка на ова најново издание на „Хаемус“ е Василка Димитровска. Водичот...

Ајфеловата кула ќе се отвори за посетители на 25 јуни

Ајфеловата кула во Париз повторно ќе биде отворена за посетителите на 25 јуни, по најдолгото затворање во историјата од Втората светска војна. Познатата кула беше...

Посетителите на Водно оставени без јавни тоалети

Преносните тоалетни кабини на Средно Водно се отстранети, а од ЈСП не кажаа зошто Користејќи го топлото време голем број граѓани го посетуваат Водно, меѓу...

Триесет илјади посетители годинава на „Д фестивал“

Деветтото издание на „Д фестивал“, единствениот летен музички фестивал во земјава што се одржува во Дојран од 12 до 16 јули, според организаторите, е...

Њујоршки „Метрополитен“ со 7 милиони посетители

Најголемиот американски музеј, њујоршкиот „Метрополитен“, соопшти дека во своите три изложбени простори во текот на изминатата фискална година имал повеќе од седум милиони посетители....

Над 15 илјади посетители ќе го видат папата Франциск во Скопје

Во центарот на градот, плоштадот и по должината на маршрутата по која ќе се движи папата се поставени огради, а екипи ги чистат и...

„Прочка 2019“ со своите пораки ги воодушеви посетителите

Разиграно, со мнoгу насмевки и позитивна енергија каква што само најмладите знаат да емитуваат, во саботата во Прилеп помина вториот ден од „Прочка 2019“,...