Ознака: посета

Шекеринска: Средбата со Матис е добра шанса да покажеме колку ни...

Средбата со американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис е извонредна шанса да покажеме колку членството во НАТО е важно за Република Македонија, изјави министерката...

Атинскиот градоначалник во возвратна посета на Скопје

Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис во четврток и петок ќе го посети Скопје, при што се очекува со скопскиот градоначалник Петре Шилегов да потпишат...

Вулин „персона нон грата“ во Хрватска

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи соопшти дека српскиот министер за одбрана Александар Вулин засега не е добредојден во Хрватска. - Министерството за надворешни...

Туск во Скопје на 27 април

Кабинетот на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, потврди дека тој ќе учествува на самитот Брдо-Бриони на 27 април во Скопје. Претседателот на Европскиот совет,...

Џафери ја продолжува посетата на Турција, средби со Ердоган и Кахраман

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со...

Кинескиот претседател ќе ја посети Северна Кореја

Кинескиот претседател Си Џинпинг има намера да го посети Пјонгјанг, објави денеска телевизијата Си-eн-eн, повикувајќи се на официјален претставник кој побарал анонимност. Тоа би била...

Турската амбасадорка Тулин Каран го посети Кичево

Амбасадорката на Република Турција во земјава,Тулин Каран, беше во посета на Кичево. При еднодневниот престој во градот таа го посети О.У. „Санде Штерјоски“, каде...

Танјуг: Харадинај тргнат од листата на Интерпол за да го посети...

Со отстранувањето на косовскиот премиер Рамуш Харадинај од листата на лица по кои трага Интерпол, македонските власти ја овозможиле неговата денешна посета на Скопје,...

Шекеринска во посета на САД, на 1 мај ќе се сретне...

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска на 1 мај во Вашингтон, ќе има официјална средба со секретарот...

Анѓушев и Сугарески во работна посета на Србија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе престојуваат во службена посета во Белград каде...