12 C
Skopje
25.9.2018 - 1:52

Ознака: португалија

Не стивнува пожарот во јужна Португалија

Пожарот, што веќе седум дена беснее во реонот Алгарве во јужна Португалија, продолжува да се шири и веќе достигна периметар од 100 километри, досега уништувајќи...

Големи пожари во Португалија и Шпанија

Иберискиот Полуостров е зафатен од рекордно високи температури, кои на места надминаа и 45 степени Целзиусови, што го отежнува гаснењето на пожарите што неколку...

Голем шумски пожар на границата меѓу Португалија и Шпанија

Пожарникари од Португалија и од Шпанија заеднички денеска настојуваат да изгаснат пожар што изби во близина на нивната заедничка граница. Европа е погодена од бран...

Во Португалија измерени рекордно високи температури

Метеоролошката служба на Португалија денеска соопшти дека на осум мерни места во земјата измерила рекорно високи темепратури на воздухот. Највисоката темпертура од 45,2 степени Целзиусови...

Португалија: Една генерација – две титули првак на Европа

Португалија е нов европски шампион за фудбалери до 19 години, а пред две години истата генерација стана континентален првак и на ЕП до 17...

Португалската полиција се справува со бандата „Ангели на пеколот“

Португалската полиција уапси десетици членови на бандата „Ангели на пеколот“, кои според властите се „исклучително насилни“. Во полициската акција вклучени се 400 полицајци, кои извршија...

Кварезма за миг излезе од сенката на Роналдо

Португалскиот репрезентативец стана најстариот стрелец на деби-меч на светските првенства Рикардо Кварезма (34 години и 272 дена), стрелецот на единствениот гол за Португалија на мечот...

Роналдо: Целта е исполнета

Репрезентацијата на Португалија се пласира во осминафиналето на Светското фудбалско првенство и со тоа ја исполни првата цел. Ѕвездата на португалскиот национален тим Кристијано Роналдо...

Португалија го совлада Мароко

Португалија со минимални 1:0 го совлада Марoко во групата Б на Светското првенство во Русија. Стрелец на победничкиот гол во четвртата минута беше Кристијано Роналдо. Во...

Португалија со Роналдо пристигна во Русија

Репрезентацијата на Португалија денеска пристигна во Москва, главниот град на Русија, каде за пет дена почнува Светското фудбалско првенство. Предводени од најголемата ѕвезда во своите...