Ознака: португалија

Словенија би можела да биде нова Португалија!?

Зошто, наспроти Пахор и Фајон, кои сосема јасно и недвосмислено застанаа во одбрана на Македонија, Јанша морал да маневрира, е веројатно уште едно од...

Закаријаш треба да им се извини на Македонците ширум светот

Македонски активист од Мелбурн реагира гласно на португалската навреда Македонскиот активист од Мелбурн, Ристо Попов, на својот Фејсбук профил побара извинување до Македонците од страна...

Немаме околности да тврдиме дека пандемијата е под контрола

Португалија го враќа полицискиот час Ноќен полициски час ќе биде воведен во неколку португалски општини, вклучувајќи го главниот град Лисабон и градот Порто, додека властите...

Владата добила гаранции дека ставот на Закаријаш не е став на...

Владата добила уверување дека изјавата на португалската државна секретарка за европски прашања, Ана Паула Закаријаш, дека „македонскиот јазик бил дел од бугарскиот јазик“,не го...

Изразени негодување и протест за несреќната изјава на португалската министерка

Изјавата на португалската министерка, Ана Паула Закаријаш, за македонскиот јазик била „прилично несреќна“, за него лично, како што кажа вицепремиерот за европски прашања, Никола...

Мендес да Силва: Португалија се обидува да го олесни спорот меѓу...

Португалија не би го загрозила процесот на изнаоѓање решение во спорот меѓу Бугарија и Македонија, изјави португалската амбасадорка во Македонија, Марија Виржинија Мендес да...

Заев: Португалскиот предлог е добра основа за решавање на спорот со...

Службите во Министерството за надворешни работи ќе ја проверат автентичноста на изјавата на португалската министерка за Европа во која таа вели дека македонскиот јазик...

Белгија го елиминира бранителот на титулата Португалија

Белгија, која ја совлада Португалија со 1-0, го доби 14-от натпревар во низа, во квалификациите и на финалниот турнир на ЕП 2020, израмнувајќи го...

Заев: Во португалскиот предлог за спорот со Бугарија се вклучени очекувањата...

Португалското претседателство со Европската Унија и министерот за надворешни работи Аугусто Сантош Силва во понудениот предлог за решавање на спорот меѓу Македонија и Бугарија...

Поддршка од министрите на Австрија, Словенија и Чешка за предлогот на...

Министрите за надворешни работи на Австрија Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и на Чешка – Јакуб Кулханек го поддржаа предлогот на португалското претседателство...