Ознака: поројни дождови

Невреме во Хрватска

Силно невреме ја зафати Хрватска, а поројниот дожд донесе поплави во Загреб. Невремето е проследено со силен ветер, а во Нова Градишка на улиците паднале...

Поројни дождови и поплави во Кина

Шест лица загинаа, а едно се води како исчезнато по силните дождови и поплави кои ја погодија југоисточна Кина. Официјалната новинска агенција „Ксинхуа“ денеска пренесе...