-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:30

Ознака: порошенко

Украинското биро за истраги го потврди барањето за одземање на имунитетот...

Државното биро за истраги на Украина потврди дека доставило обвинение до јавниот обвинител против петиот претседател на земјата, Петро Порошенко, пренесува „Спутник“. -Главната канцеларија на...

Истрага против Порошенко поради префрлање државни пари

Украинското Национално истражно биро поведе истрага против поранешниот претседател Петро Порошенко и неговите соработници поради префрлање големи суми девизи од државната компанија „Укробронпром“ на...

Украина покрена 11 кривични постaпки против Порошенкo

Украинскoто државно истражно биро покрена 11 кривични постапки против поранешниот претседател Петро Порошенко и против други високи државни функционери, пренесува „Спутник“. Според директорот на бирото,...

САД се обидуваат да го замрзнат конфликтот во Донбас

Политиката на Вашингтон е насочена кон замрзнување на конфликтот во југоисточна Украина, изјави директорот на Центарот за актуелна политика во Русија, Алексеј Чеснаков, за...

Порошенко ја напушта претседателската фотелја со олеснети џебови

Украинскиот претседател во заминување, Петро Порошенко, денеска го напушта претседателскиот кабинет, откако загуби на изборите од страна на комичарот Владимир Зеленски, пренесува „Блумберг“. Тој претходно...

Зеленски ќе почне процес за распуштање на украинскиот парламент

Новоизбраниот претседател на Украина, Володимир Зеленски, ќе почне процес за распуштање на украинскиот парламент, изјави помошникот на украинскиот претседател, Дмитриј Разумков. Тој рече дека Зеленски...

Поднесени жалби против Порошенко, го обвинуваат за притисок

Судиите на обласниот Управен суд во Киев кои ја донесоа одлуката за денационализација на „Приватбанк“ поднесоа претставки до Канцеларијата на јавниот обвинител и Државниот...

Порошенко го користи ликот на Путин за свои политички цели

Претседателот на Украина, Петро Порошенко нарачал 2.104 билборди на кои е прикажан лице в лице со претседателот на Русија, Владимир Путин, со цел да...

Порошенко и Зеленски направија крвна анализа за алкохол и дрога

Украинскиот претседател Петро Порошенко и неговиот противкандидат на претстојните избори за нов шеф на државата Володимир Зеленски денеска направија анализа на крвта за алкохол...

Захарова: Порошенко не ја искористи можноста за мир

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова денеска истакна дека изјавата на украинскиот претседател Петро Порошенко дека сака мир со Русија се...