21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 13:04

Ознака: пораки

Елизабет Фридман дешифрира повеќе од 4.000 нацистички пораки

Неверојатна приказна за жената што ја уништи нацистичката мрежа, а никој не ја спомна до 2008 година Иако според многу аналитичари се смета за американски...

Главните пораки од нашите приказни од самоизолација

„Нова Македонија“ во почетокот на пандемијата отвори нова рубрика, поттикната од актуелните случувања, насловена Приказни од самоизолација. Во неа објавувавме текстови на наши познати...

Боите испраќаат силни пораки

Бојата има големо влијание врз луѓето и на таа тема се напишани многу книги и се направени обемни студии, сметаат модните дизајнери, кои во...

Елитите во Белград и во Загреб со пораки за иднината и...

Политичките елити во Србија и во Хрватска се заглавени во непресушната кал на национализмот или шовинизмот, што се покрива со божемен патриотизам и родољубие....

Сами да си го платиме влезот во ЕУ

ПОРАКИТЕ НА МАКРОН НИЗ ЕДНА ПОИНАКВА ДИОПТРИЈА По минатонеделниот самит на ЕУ во кој не беше донесена одлука за почеток на пристапните преговори на Македонија...

Какви пораки испратија политичарите за Денот на независноста

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и да...

Какви пораки упатија политичарите за Илинден?

Оцените се дека пораките на водечките политичари беа насочени кон потсетување на минатото, но и кон трасирање на патот кон европската иднина на Македонија Обединувањето,...

Пораките на моите песни допираат до сите!

Балкански писатели за деца во „Колибри“: ВЛАСТА ЦЕНИЌ, СРБИЈА Во денешниот број на „Колибри“ ви го претставуваме Власта Н. Цениќ, истакнат српски поет за деца....

Какви пораки носи Столтенберг од Билдерберг за Македонија

За воено-политичките аналитичари многу е интересен моментот во кој толку висок функционер на воената алијанса, од условно кажано тајна средба на една лоби-група на...

Политиката во пораките

Покрај забележителните разлики во именувањето на земјава, на претседателот и на папата (Иванов се заблагодари за неговата посета на Република Македонија, додека папата Франциск...