Ознака: порака

Градете патишта ако сакате раст и развој

Инфраструктурата е клучот за развој на економијата и за привлекување инвестиции. Во време на ваква криза, Европа ќе го пресели производството кон земјите од...

Папата во пораката за Велигден ги повика светските лидери да ја...

Папата Франциск денеска ги повика светските лидери „да го слушнат плачот на народот за мир“ на овој „воен Велигден“. – Видовме премногу крв, премногу насилство...

„Мечето Мери Ум“ на Трајче Кацаров е приказна со еколошка порака

Нов роман за деца во издание на „Просветно дело“ - Скопје Писателот Трајче Кацаров неодамна го објави романот за деца „Мечето Мери Ум“, кој го...

Граѓанска порака затворена во црните вреќи?

Близу 70.000 гласа беа неважечки на последните локални избори. Тоа само по себе е извонредно голема бројка. Соговорниците ни обрнуваат внимание дека тоа е...

Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги искористи социјалните мрежи за да ја прокоментира ситуацијата околу Новак Ѓоковиќ и неговиот настап на „Австралија опен“. Вучиќ, во...

Помалите земји преку кинематографијата ја пренесуваат својата порака

Ирски филмови на „Киненова“ Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, во рамките на својата редовна програма, првпат ја претстави современата ирска кинематографија во Македонија. - Го отвораме овој...

Осама бин Ладен оставил порака до своите наследници да не го...

Поранешниот водач на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен, наводно им забранил на своите следбеници да го убијат американскиот претседатеч Џо Бајден. Во времето...

Испратена цветна порака против нуклеарното оружје!

Порака за мир и апел против употреба на нуклеарното оружје, во петокот испратија неколкумина поборници за мир, заедно со уметникот хуманист Живко Поповски-Цветин. На 6...

Јанакиески: Мукоски да постапеше во согласност со мојата порака, немаше да...

Ексминистерот Миле Јанакиески смета дека обвинителката Вилма Русковска не приложила ниту еден материјален доказ за да го докаже сведочењето на Александар Василевски-Нинџа, а со...

Порака во шише од 2018 година го премина Атлантикот

Порака во шише напишана во 2018 година го преминала Атлантикот, по три години од почетокот на своето „патување“. Шеснаесетгодишниот Шон Смит ја испратил пораката...