Ознака: Популизам

Мешавина од оптимизам, песимизам и популизам

Министерот за надворешни работи Бујар Османи оценува дека две недели се доволни да се надминат сите разлики со Бугарија, околу нејзините услови што ги...

Можен ли е прогрес без популизам

До прекинот на огнот, светското внимание беше насочено на воздушните напади на Израел врз Газа, што можеби му одговараше на премиерот Бенјамин Нетанјаху, кому...

Победата на Бајден е лоша вест за европските популисти

Победата на Џо Бајден на американските претседателски избори ќе има влијание не само на трансатлантските односи, туку и на домашната политика во Европа. За...

Преспанскиот договор под мраз или на тенок лед

Наспроти многуте експертски укажувања дека со Преспанскиот договор се прекршени редица меѓународни правни акти, а притоа се направени и многу дискутабилни уставни и правни...

Може ли директната демократија да го порази популизмот?

Уште од двојните катастрофи во 2016 година, референдумот за брегзит во Обединетото Кралство и изборот на американскиот претседател Доналд Трамп, се појави широко распространетата...

Салвини се сопна на патот кон апсолутна моќ

Кога италијанскиот заменик-премиер со силни антиимиграциски ставови ја растури коалицијата со незадоволниот политички партнер, движењето Пет ѕвезди, во обид да изнуди предвремени парламентарни избори,...

Лажни вести и популизам

Првиот македонски дневен весник „Нова Македонија“ често и многу успешно ја следи и коментира актуелната проблематика со лажните вести и говорот на омраза. Интересно...

Ненормална работа

Не ги можам веќе либераливе. Ама стварно. Не заслужуваат никаква сериозна анализа. Камоли дебата. Затоа ќе си терам по свое. Оти ме изморија сериозно....

Популизмот како доминантна политичка доктрина

Британски „Економист“ пишува за феноменот на подемот на популизмот во светот во време кога луѓето се генерално среќни, при што ја наметнува и дилемата...

Зошто популизмот бележи подем?

Културата или економијата? Ова прашање опфаќа голем дел од дебатата за современиот популизам. Дали претседателскиот мандат на Доналд Трамп, брегзит и подемот на десничарските...