-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:06

Ознака: попреченост

Објавен првиот зборник текстови за попреченост на македонски

Издавачката куќа „Темплум“ неодамна го објави зборникот „Попреченост: текстови за инвалидните тела“, прв од ваков тип на македонски. Книгата е објавена во едицијата теорија...

Изложбата „И јас сум тука“ ја издига свеста за лицата со...

Во рамките на фестивалот за литература и илустрација за деца „Литера“, завчеравечер, во Кинотеката беше отворена изложбата на фотопортрети насловена „И јас сум тука“....

Aнимација како алатка за инклузија на деца со попреченост

Од 7-ми до 20-ти октомври со поддршка на Делегација на ЕУ во Скопје и во соработка со Кинотека на Македонија и МФФ КинеНова, продукцијата...

Огромна е радоста кога ќе ја земат возачката дозвола во рака

Никола Димкоски, единствен инструктор за лица со попреченост Машинскиот инженер Никола Димкоски, охриѓанец по потекло, веќе 25 години има своја автошкола „Виза“ во Скопје, каде...

МТСП: Надоместокот за попреченост од наредната година ќе се покачи 15...

Во однос на барањето за зголемување на надоместокот заради попреченост, министерката Шахпаска изјави дека е предвидено покачување на износот за најмалку 15 проценти. Поради...

Најпознатите феминистки со попреченост

Што имаат заедничко актерка во нем филм, суфражетка и најпознатата глува и слепа жена во историјата? Сите три се феминистки со попреченост и основачки...

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест...

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните осумнаесет на шест години,...

Отстапете простор за лицата со невидлива попреченост

Иницијаторите и застапниците на оваа иницијатива се обидуваат што повеќе луѓе да бидат запознаени и да се едуцираат за ова, на тој начин што...

Во Бутел пуштено во употреба инклузивно игралиште

Инклузивното игралиште во дворот на ОУ „Живко Брајковски“, кое Град Скопје го направи во соработка со Општина Бутел, денеска  скопскиот градоначалник Петре Шилегов го...

Од 1 февруари, образовни и лични асистенти за децата со попреченост

Децата со попреченост од 1 февруари ќе добијат образовни и лични асистенти. Во согласност со новиот закон за основно образование, каде што во членот...