Ознака: Попова Шапка

Магла на Попова Шапка, видливост до 100 метри

Намалена видливост поради магла до 100 метри има на Попова Шапка, информираат од ЈП Македонија пат. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови...

Протест на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“

Со триесетминутна блокада на патот Тетово – Попова Шапка кај жичарницата на излезот од градот иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ втора сабота по...

На Попова Шапка 90 сантиметри снег

Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови се од дожд, каде се и најинтензивни и имаат...

На Шапка снежна покривка од 21 сантиметар, најстудено во Тетово

Највисока снежна покривка измерена утрово од 21 сантиметар има на Попова Шапка, следат Маврови Анови со девет сантиметри, три во Крива Паланка и два...

Најмногу снег на Попова Шапка, најстудено во Маврово

Најмногу снег има наврнато на Попова Шапка каде утринава до седум часот висината на снежната покривка изнесува 26 сантиметри, додека во Маврово се наврнати осум...

Неизвесна иднината на ски центарот Попова Шапка

Иницијативата „Спас на Попова Шапка“ составена од стопанственици, планинари и спортски работници ја алармира јавноста како и надлежните институции дека доведено е во прашање...

Непријатна слика ги дочекува посетителите на Попова Шапка

На патот што претставува влез на Попова Шапка непријатна слика ги дочекува посетителите. Огромни купишта смет и стадо крави кои ги јадат остатоците од...

Повеќе најави отколку реални проекти за Попова Шапка

Пристигнувањето до зимскиот центар Попова Шапка, во било кој период од годината, претставува еден предизвик, со оглед на оштетениот коловоз кој води дотаму, како и...

Меѓународен параглајдерски натпревар на Попова Шапка

Мартин Јовановски e севкупен победник на Параглајдерскиот натпревар „Љуботен опен 2018“ кој деновиве се одржа на Попова Шапка, кој воедно го освои првото место...