18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:28

Ознака: Попова Шапка

Ненаучени лекции по катастрофата од 2015-та

Високо ниво на подземните води, топење на снегот и обилни дождови во најава (2) Наглото топење на снежните прекривки енормно го покачува нивото на подземните...

Намалена видливост поради магла на Стража, Маврово, Плетвар и Попова Шапка

Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри има на Стража, Маврово, Плетвар и Попова Шапка, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај...

Најмногу снег на Попова Шапка и Маврови Анови

Висината на снежната покривка утрово во седум часот изнесува 96 сантиметри во Попова Шапка,  65 сантиметри во Маврови Анови, 43 во Крушево и Лазарополе,...

Шестдневна ученичка дружба на Попова Шапка

Во рамките на проектот „Градиме мостови за заедништво“, деновиве на Попова Шапка, Детската амбасада за сите деца во светот организира зимски камп. Тоа беше...

Магла на Попова Шапка, видливост до 100 метри

Намалена видливост поради магла до 100 метри има на Попова Шапка, информираат од ЈП Македонија пат. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови...

Протест на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“

Со триесетминутна блокада на патот Тетово – Попова Шапка кај жичарницата на излезот од градот иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ втора сабота по...

На Попова Шапка 90 сантиметри снег

Врнежите во поголем дел од земјава се од снег, а само во крајните источни делови се од дожд, каде се и најинтензивни и имаат...

На Шапка снежна покривка од 21 сантиметар, најстудено во Тетово

Највисока снежна покривка измерена утрово од 21 сантиметар има на Попова Шапка, следат Маврови Анови со девет сантиметри, три во Крива Паланка и два...

Најмногу снег на Попова Шапка, најстудено во Маврово

Најмногу снег има наврнато на Попова Шапка каде утринава до седум часот висината на снежната покривка изнесува 26 сантиметри, додека во Маврово се наврнати осум...

Неизвесна иднината на ски центарот Попова Шапка

Иницијативата „Спас на Попова Шапка“ составена од стопанственици, планинари и спортски работници ја алармира јавноста како и надлежните институции дека доведено е во прашање...