Ознака: Попова Шапка

Заврши зимската сезона во Ски-центарот „Попова Шапка“

„ЕЛЕМ Турс“ ДООЕЛ – Скопје и Ски-центарот „Попова Шапка“ ги информираат сите љубители на скијањето дека вчера заврши ски-сезоната во нашиот најголем скијачки центар. Најавуваат...

Од утре намалени цени на ски-билетите на Попова Шапка

Ски-центарот „Попова Шапка“ од утре ги намалува цените на ски-билетите, информираат од ЕЛЕМ ТУРС. Отсега билетите ќе се продаваат по нови цени: дневен билет –...

Младите градители го изградија „Снежен град 2019“

Традицијата долга 42 години сѐ уште живее. Младите скулптори од цела Македонија на снежните падини на Попова Шапка цела недела го градеа „Снежен град 2019“....

Слаб снег на Попова Шапка, сообраќајот се одвива нормално

Врнежи од снег со слаб интензитет вечерва има на Попова Шапка, но засега тие не претставуваат проблем за сообраќајот, информира јавното претпријатие „Македонија пат“. На...

Заталкани скијачи спасени после седумчасовна потрага

Двајца скијачи од Тетово вчера се изгубиле на Попова Шапка, а потрагата по нив траела седум часа. За среќа, мисијата завршила успешно и двајцата...

Слаб снег на Попова Шапка и Маврово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а слаб снег провејува на Попова Шапка и Маврово, на патните правци Крива Паланка-ГП...

Ненаучени лекции по катастрофата од 2015-та

Високо ниво на подземните води, топење на снегот и обилни дождови во најава (2) Наглото топење на снежните прекривки енормно го покачува нивото на подземните...

Намалена видливост поради магла на Стража, Маврово, Плетвар и Попова Шапка

Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри има на Стража, Маврово, Плетвар и Попова Шапка, информира Автомотосојузот на Македонија во утринскиот извештај...

Најмногу снег на Попова Шапка и Маврови Анови

Висината на снежната покривка утрово во седум часот изнесува 96 сантиметри во Попова Шапка,  65 сантиметри во Маврови Анови, 43 во Крушево и Лазарополе,...

Шестдневна ученичка дружба на Попова Шапка

Во рамките на проектот „Градиме мостови за заедништво“, деновиве на Попова Шапка, Детската амбасада за сите деца во светот организира зимски камп. Тоа беше...