Ознака: Попова Шапка

На Попова Шапка 52 сантиметри снег

Висината на снежната покривка во Попова Шапка изутринава изнесува 52 сантиметри снег. Најмногу дожд во текот на ноќта наврна во Дебар, Пожаране, Тетово, Крива...

Намалена видливост во Ресен, Прилеп, Тетово – Попова Шапка и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, соопшти АМСМ. Оттаму предупредуваат дека поради појава на магла, видливоста е намалена од 50...

Сместени 154 луѓе во карантин во хотелите на ЕСМ на Попова...

Сместени се 154 лица во државен карантин во хотелите „Попова Шапка“ и „Славија“ на Попова Шапка, кои се  кои се во сопственост на АД...

Пуштена во употреба новата жичница во ски-центарот Попова Шапка

Во ски-центарот Попова Шапка денеска беше пуштена во употреба новата шестоседа жичница со капацитет од 2.400 скијачи на час. На настанот присуствуваше претседателот на Владата,...

Се гради снежниот град на падините на Попова Шапка

Детскиот културен центар „Карпош“ - Скопје годинава, по 43-ти пат, ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град и карван - 2020“, која...

Промовирани маркираните планинско – велосипедски патеки на Попова Шапка

Здружението „Планинарски клуб Шара ски – Тетово“ денеска ги промовира обележаните крос-кантри планинско-велосипедски патеки на Попова Шапка. - Примарна цел на проектот е маркирање и...

Зимските центри во зимски сон

Во последниве десетина години, поголем дел македонски граѓани што уживаат во зимските спортови ги одбираат центрите во некоја од соседните земји, каде што, како...

Изложба „85 години Попова Шапка“ во Тетово

Во големата сала на Државното музичко училиште (ДМУ) „Тодор Скалоски - Тетоец“ во Тетово, в понеделник, во 19.30 часот, ќе биде отворена изложбата „85...

Германски државјанин што се барал со потерница живеел со лажен идентитет...

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава. Како што јави МВР, германскиот...

Седуммина повредени во сообраќајна несреќа на патот Тетово – Попова Шапка

Седум лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Тетово-Попова Шапка, во село Гајре. Како што информираат од МВР, во несреќата...