31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 21:34

Ознака: Попова Шапка

Тетовец бесправно изградил две викендички на државно земјиште на Шапка

51-годишен тетовец заработил кривична пријава и се сомничи за узурпација на недвижности и бесправно градење кога на ваков начин изградил две викедички на државно...

Попова Шапка доби едукативен центар и соларни еко-зони за одмор во...

Во манастирскиот комплекс на Попова Шапка викендов се отвори информативно – едукативниот центар, прв од ваков вид во регионот. Информативно – едукативниот центар е лоциран...

Тетовец бесправно изградил викендица на Попова Шапка

Тетовец доби кривична пријава за бесправно градење на државно земјиште. Како што соопшти МВР, А.Р. минатата година на Попова Шапка без документација си изградил...

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово и Стража

Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, планинскиот премин Стража и во Маврово. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози, информира...

Намалени цените на билетите за скијање на Попова Шапка

Ски – центарот „Попова Шапка“ соопшти дека ги намалува цените на билетите. Со намалувањето, од сабота, 30 јануари, до крајот на сезоната билетите ќе можат...

На Попова Шапка 52 сантиметри снег

Висината на снежната покривка во Попова Шапка изутринава изнесува 52 сантиметри снег. Најмногу дожд во текот на ноќта наврна во Дебар, Пожаране, Тетово, Крива...

Намалена видливост во Ресен, Прилеп, Тетово – Попова Шапка и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, соопшти АМСМ. Оттаму предупредуваат дека поради појава на магла, видливоста е намалена од 50...

Сместени 154 луѓе во карантин во хотелите на ЕСМ на Попова...

Сместени се 154 лица во државен карантин во хотелите „Попова Шапка“ и „Славија“ на Попова Шапка, кои се  кои се во сопственост на АД...

Пуштена во употреба новата жичница во ски-центарот Попова Шапка

Во ски-центарот Попова Шапка денеска беше пуштена во употреба новата шестоседа жичница со капацитет од 2.400 скијачи на час. На настанот присуствуваше претседателот на Владата,...

Се гради снежниот град на падините на Попова Шапка

Детскиот културен центар „Карпош“ - Скопје годинава, по 43-ти пат, ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град и карван - 2020“, која...