Ознака: Попова Шапка

Најмногу снег во Маврови Анови, најстудено на Попова Шапка

Во Маврови Анови наврна најмногу снег или 52 сантиметри, на Попова Шапка снежната покривка е 38, Пожаране е 32, во Крушево 30 сантиметри Најниска температура...

На Попова Шапка спасени 30 изгубени скијачи и туристи

Триесет посетители на Попова Шапка денеска биле спасени откако се изгубиле во густата магла. Од нив тројца биле повредени, информираа од ски центарот „Попова...

Новиот систем за осветлување на Попова Шапка ја најавува скијачката сезона

Новиот систем за осветлување на Попова Шапка ќе биде пуштен во употреба, со што ќе биде најавено отворањето на новата скијачка сезона. Предвидено е министерот...

Каков е договорот за ски-центарот Попова Шапка – Брезовица!

Министерството за економија на Македонија нема потпишано договор/меморандум за соработка за скијачкиот центар Попова Шапка - Брезовица со Косово, ни одговорија од прес-службата на...

Тетовец бесправно изградил две викендички на државно земјиште на Шапка

51-годишен тетовец заработил кривична пријава и се сомничи за узурпација на недвижности и бесправно градење кога на ваков начин изградил две викедички на државно...

Попова Шапка доби едукативен центар и соларни еко-зони за одмор во...

Во манастирскиот комплекс на Попова Шапка викендов се отвори информативно – едукативниот центар, прв од ваков вид во регионот. Информативно – едукативниот центар е лоциран...

Тетовец бесправно изградил викендица на Попова Шапка

Тетовец доби кривична пријава за бесправно градење на државно земјиште. Како што соопшти МВР, А.Р. минатата година на Попова Шапка без документација си изградил...

Слаб снег на Попова Шапка, Маврово и Стража

Снег со слаб интензитет провејува на Попова Шапка, планинскиот премин Стража и во Маврово. Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози, информира...

Намалени цените на билетите за скијање на Попова Шапка

Ски – центарот „Попова Шапка“ соопшти дека ги намалува цените на билетите. Со намалувањето, од сабота, 30 јануари, до крајот на сезоната билетите ќе можат...

На Попова Шапка 52 сантиметри снег

Висината на снежната покривка во Попова Шапка изутринава изнесува 52 сантиметри снег. Најмногу дожд во текот на ноќта наврна во Дебар, Пожаране, Тетово, Крива...