35.8 C
Skopje
24.6.2021 - 14:03

Ознака: поплави

Реките се враќаат во своите корита, опасноста од нови поплави надмината

По интензивните врнежи од дожд претходниот викенд, реките во Кичевско-бродскиот регион за час го подигнаа нивото и како резултат на зголемениот водостој тие се...

Поплави на југот на Србија, евакуирани 34 лица

Специјални тимови за спасување евакуираа 34 лица од поплавени згради најдодената вода во Лесковац, Бојник и во Бујановац. Градскиот штаб за вонредни состојби на...

Вонредна состојба во два града во Грција

Грчката влада прогласи вонредна состојба во два града во регионот Хераклион на Крит – Кастели и Трапсанос. Обилните дождови во петокот и саботата доведоа до...

Максимално ангажирање во справување со поплавите во РЕК „Битола“

Состојбите со поплавите на рудниците „Суводол“ и „Брод Гнеотино“ кои предизвикаа  елементарна непогода во РЕК „Битола“ полека се санираат. Од поплавените подрачја на откопните полиња...

Поплава во Загреб, пожарникарите добиле илјадници повици

Силно невреме синоќа ја зафати западна Хрватска и Загреб, а поројниот дожд предизвика поплави во централниот дел на главниот град. Како што објави „Индекс.хр“, потопени...

Вухан се бори со поплавите, загрозени милиони луѓе

Mилиони луѓе се загрозени од силните дождови и поплави коишто ја зафатија Кина, особено местата лоцирани на реката Јангцекјанг, а нивото на заштита од...

Повеќе од 120 лица загинале или исчезнале во поплавите во Кина

Повеќе од 120 луѓе загинале или исчезнале во поплавите и сезонските поројни дождови во јужна Кина, соопштија кинеските власти. Националната метеоролошка служба издаде жолт...

Во поплави во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко...

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните дождови предизвикаа поплави и...

Поплави во Србија, вонредна состојба во четири општини

Поради обилните врнежи од дожд, водостоите на реките во западна Србија се зголемуваат, а некаде се излеале од коритата. Како што јавуваат српските медиуми, во...

Тропска бура ги погоди САД, се очекуваат поројни дождови и поплави

Тропската бура Кристобал во неделата го погоди брегот на југоисточната американска држава Луизијана, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Невремето е придружено со ветрови од...