Ознака: поплави

Големи поплави во Костајница

Босна и Херцеговина Во општината Костајница во Република Српска, БиХ, е прогласена вонредна состојба поради силно невреме, пренесе агенцијата „Танјуг“. Невремето што ја погодило оваа општина...

Поројни дождови и поплави во Кина

Шест лица загинаа, а едно се води како исчезнато по силните дождови и поплави кои ја погодија југоисточна Кина. Официјалната новинска агенција „Ксинхуа“ денеска пренесе...

Прогласена состојба на елементарна непогода во Србија

Српската влада на денешната седница ја усвои одлуката за прогласување на елементарна непогода, поради обилните дождови, градот и излевањето на реките и други водотеци,...

За една ноќ наврнало како за цел месец

Во 12 општини во Србија е прогласена вонредна состојба, каде што се излеани реките и се поплавени голем број села. Како што пренесуваат локалните...

Центарот на Сараево сосема поплавен

Поради силно невреме кое го зафати Сараево, во градот се поплавени бројни улици. Најкритично е во населбата Храсно каде се поплавени улици и паркинзи. Поради поплавените...

За една ноќ во Србија падна дожд колку за еден месец

Вонредна состојба е прогласена во 12 српски општини по обилните дождови што погодија неколку делови од централните и јужните делови на земјата. https://www.youtube.com/watch?v=fVWDjcUK25Y Од речните корите...

Поплавени куќи и урнати мостови во централниот дел од Босна и...

Поплавени куќи, урнати мостови и уништени патишта се дел од штетите кои ги предизвика вчерашното невреме во централните делови од Босна и Херцеговина. Најлоша е...

Службите подготвени за доаѓањето на Андреа

Низ целата земја локалните власти спроведоа акции за чистење на каналите, за да се спречат евентуални поплави и излевања на реките, организирани се дежурни...

Евакуација поради поплави во Канада

Над 10.000 лица беа евакуирани во источниот дел на Канада, во последните денови поради пролетни поплави, бидејќи нивото на реките го надмина рекордното ниво...

Повеќе од 60 жртви во поплавите во југоисточна Африка

Најмалку 60 лица загинаа, а повеќе од илјада луѓе ги напуштија своите домови, откако обилни дождови предизвикаа поплави и свлечишта долж брегот на југоисточна...