16.3 C
Skopje
7.4.2020 - 15:36

Ознака: поплава

Поројни дождови предизвикаа поплави во Хрватска и во Црна Гора

Силниот ветер кој од вчера дува во поголемиот дел на Хрватска, особено во Далмација, со себе донесе и поројни дождови. Еден од најпогодените градови е...

Венеција се подготвува за зголемување на нивото на водата

Нивото на водата во Венеција повторно расте, откако пред три дена беше забележано најголемо ниво на поплави во последните 50 години. Се предвидува нивото на...

Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција, со цел што побрзо да се мобилизираат средства за да се избегне, на...

Кралицата на Јадранот се соочува со тешки поплави

Плоштадот Свети Марко е целосно под вода, додека оштетени се и ѕидовите на базиликата Свети Марко, во најтешките поплави со кои се соочува Венеција...

Поплавите и свлечиштата однесоа животи во Индија

Најмалку 42 лица загинаа, а 100.000 се евакуирани во камповите за пружање на помош по поплавите и свлечиштата предизвикани од повеќедневните обилни дождови во...

Белград под вода, поплавени детски градинки

Поради невремето што го зафати Белград на некои улици се формираа гејзири повисоки од пет метри, по што е создаден целосен хаос и застој...

Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Поради невремето кое што вчера го зафати Белград на некои од улиците се формираа гејзери повисоки од пет метри. Тоа предизвика застој и хаос...

Град под вода во хаосот предизвикан од невремето во БиХ

Во општина Костајница во Република Српска, БиХ, е прогласена вонредна состојба поради силно невреме, пренесе агенцијата „Танјуг“. Невремето што ја погодило оваа општина предизвикало значителна...

Евакуирани 40 илјади луѓе поради поплави низ Парагвај

Околу 40 илјади луѓе се евакуирани поради поплавите низ Парагвај, изјавија официјални лица од оваа јужноамериканска земја. Официјалниот претставник на Националната служба за вонредни состојби,...

Поплавите однесоа животи во Авганистан

Во надојдените води во западниот дел на Авганистан загинаа најмалку 32 луѓе, а 12 се водат како исчезнати, изјави денеска портпаролот на националната Канцеларија...