16 C
Skopje
19.2.2019 - 16:37

Ознака: поплава

Пукната водоводна цевка на Илинденска го стопира сообраќајот

Корисниците од неколку улици во Скопје од вечерва поради дефектќе имаат прекин во водоснабдувањето, соопшти Водовод. На булеварот „Илинден“ раскрсница со улица „Манапо“ пукнала водоводна...

Најмалку 30 загинати во поплавите во Индонезија

Поплавена брана усмрти најмалку 30 луѓе во Индонезија поради поројните дождови што ја погодија покраината Јужен Сулавези, објавија денеска властите. Како исчезнати се водат 25...

Хидрант ги поплави просториите на МВР во зградата на МРТ, состојбата...

Преземени се сите неопходни мерки за санирање на состојбата во Македонската радиотелевизија (МРТ) каде изутринава поради пукање хидрант биле поплавени простории на вториот кат...

Најмалку четворица загинати во поплави на Кипар

Најмалку четири лица загинаа во поплавите што го зафатија Кипар по обилните дождови. Тие настрадале откако автомобилот со кој патувале бил однесен од надојдена вода...

Венеција под вода, туристите евакуирани (галерија)

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Повеќе од 70 проценти од историскиот центар на Венеција попладнево е поплавен, кога брановите достигна 156 сантиметри. Поради поплавите туристите се...

Големо невреме ја погоди Истра, поплави низ улиците (видео)

Големо невреме го погоди хрватскиот полуостров Истра, каде падна огромно количество на дожд. Автоматските метеоролошки станици во Умаг регистрирале количество од 44 милилитри дожд, а...

Една жртва и многу поплавени куќи по дождовите во североисточна Романија

Една жена загина, а стотици куќи и стопански објекти се поплавени, по силните дождови што ја зафатија североисточна Романија. Спасувачките екипи морале да испумпуваат вода...

По пожарите, поплавени населби во Атина

Силен дожд предизвика поплави и сериозни проблеми во населби во северниот дел на Атина. Еден паркинг, со над 50 автомобили целосно се поплави, а...

Најмалку 26 загинати и 131 исчезнати при уривање на брана во...

Спасувачките служби досега пронајдоа 28 тела на загинати при поплавите предизвикани во понеделникот по уривањето на брана во провинцијата Атапу во југоисточен Лаос, соопштија денеска...

Поплавите и свлечиштата однесоа животи во Јапонија

Најмалку 13 лица загинаа, а 45 се водат како исчезнати по невремето проследено со јак ветер и поројни дождови, што ги погоди западните делови...