Ознака: попис

Заев: Нема одложување на пописот

Премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање изјави дека не прифаќа одложување на пописот за во 2021 година и очекува теренското попишување да биде извршено...

Расправата за пописот прекината поради дополнителни консултации

Собраниската Комисија за европски прашања ја прекина дебатата за предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2020 година. Претседателот на Комисијата Артан Груби...

Попис ќе има, но не се знае кога

Тогаш кога ќе се одржи, пописот првпат ќе се спроведува според комбиниран метод, односно ќе се користи апликација во која се веќе внесени податоци...

Заврши пробниот попис, триесетина од граѓаните одбиле да се попишат

Заврши пробниот попис на населението спроведен во тринаесетина општини во државата од страна на Државниот завод за статистика. За време на пробниот попус одбиле да...

Пописот чека датум за комисија

Една од горливите политички теми во земјава, кои се активираат циклично, е и онаа за предлог-законот за спроведување попис на населението, домаќинствата и становите....

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

ШТО ПРЕДВИДУВААТ СТАНДАРДИТЕ НА ЕУРОСТАТ ВО ПРЕСРЕТ НА ПОПИСОТ Зашто според стандардите на Еуростат, секој што повеќе од 12 месеци престојува во друга земја влегува...

Нова тура партиски прозивки околу пописот

За да се отстранат сите сомнежи и недоумици во јавноста во однос на примената на законот и спроведувањето на постапката за попишување, односно можноста...

Откажана собраниската комисијата на која требаше да се разгледува пописот

Откажана е собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година. Комисијата...

Пописот ќе се спроведе во април в година и ќе чини...

Пописот на населението ќе се спроведе од 1 до 21 април 2020 година, за што ќе бидат издвоени 8,5 милиони евра од државниот буџет,...

Османи: Ќе создадеме услови за одржување успешен попис во 2020 година

Нашиот план е да нема пречки да го одржиме пописот во следната 2020 година, за што подготовките ќе почнат уште оваа година, со што...