Ознака: попис

Вучиќ има прашање за кое никој нема одговор во врска со...

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека има прашање за кое никој нема одговор и дека ќе го поставува постојано на меѓународната заедница, пренесе „Блиц“. -...

На пописот во 1942 година Албанците не им дозволувале на Македонците...

Во директива на Втората призренска лига од септември 1943 година експлицитно се наложува христијанското население да се уништува и протерува од своите огништа, а...

И двојните државјанства чекаат попис?

Деновиве бугарскиот европратеник Андреј Ковачев посочи дека повеќе од 150.000 граѓани на Македонија имаат бугарско државјанство или се во процес за добивање такво државјанство,...

ДЗС предлага пописот да се пролонгира до април 2021 година

Државниот завод за статистика (ДЗС) предлага пописот да се пролонгира до април 2021 година, а Законот за попис да биде донесен пред формирање на...

Заев: Не треба да го одложуваме пописот

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе оди на состанок со директорот...

Симовски: Април е непогоден термин, пописот треба да се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика, откако доцна синоќа беше...

Попис на населението ќе нема ни во 2020 година

Со години се говори и говориме колку ни се потребни одредени податоци. Истите тие се во функција на разни пресметки во сите сегменти од...

ЦИА нѐ преброи и пред пописот

Според податоците на истражувањето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), насловено „Ворлд фактбук“, или светска книга на факти, балканските држави се соочуваат со намалување...

Пописот пак виси на конец

Демографот Герасимовски потсетува дека и за неуспешниот попис во 2012 година исто така биле кратки роковите за подготовка, од усвојувањето на законот до спроведувањето...

Опозицијата и власта лицитираат со датуми за попис и избори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара пописот да се спроведе во 2021 година, додека премиерот Зоран Заев нагласи дека би можеле да се одржат избори во октомви...