-4.2 C
Skopje
26.1.2022 - 10:08

Ознака: попис

Македонските организации во Бугарија сметаат дека тамошниот попис не е точен

Шест организации на македонското малцинство во Бугарија, сметаат дека податоците од неодамна завршениот попис кај источниот сосед на Македонија се „неточни, пристрасни и неупотребливи“....

Симовски: Со обработката нема да има ниту едно изоставено лице од...

Директорот на државниот завод за статистика , Апостол Симовски информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото завршување, а резултатите...

Во Бугарија до 1 октомври преку Интернет попишани околу 4,9 милиони...

Во Бугарија, до 1 октомври, 4.886.506 граѓани се попишани преку Интернет, соопшти Националниот статистички институт на Бугарија. Ова е 70,65 отсто од населението во Бугарија....

Македонци живеат и на Антарктикот и во Северна Кореја

Двајца Македонци живеат во Либиска Арапска Џамахирија, тројца во Јужен Судан, шестмина во Танзанија, двајца во Нигер, 16 во Палестина и 14 во Северна...

Заев: Вечерва заврши пописот, попишани се преку 99 отсто од граѓаните

Вечерва во 20 часот заврши пописот, попишани се преку 99 отсто од граѓаните, попишани се околу еден милион 860 илјади граѓани, околу 570.000 домаќинства...

Досега попишани над 1,7 милион граѓани, рокот истекува утревечер

Според Државниот завод за статистика, до синоќа, до 20 часот, попишани се 1.768.710 граѓани, 548.694 домаќинства и 795.494 стана. Во однос на дијаспората, до...

Попишани 1.619.857 граѓани во земјава и 198.589 од дијаспората

Во земјава до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле –...

Заев се попиша: Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска обврска и ја спроведе...

Попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се самопопишани 195.477 граѓани од...

Граѓаните што не биле дома ќе може да се попишат на...

Влегуваме во последната фаза од пописните активности на терен, во која се привршуваат сите активности што се спроведуваа во последните 20 дена. Апелираме до...