Ознака: попис

Мицкоски: Нема да прифатам лажирани бројки на пописот

Не мене не ми е сеедно дали мојот БДП ќе го поделам од 11 милијарди евра на резидентното население кое ја остварува таа бројка...

Филипче: Мерките не се поврзани со одложувањето на пописот

Никогаш досега мерките за заштита од коронавирусот не биле политички мотивирани и секогаш се носеле заради заштита на здравјето на граѓаните, уверуваше денес министерот...

Пописот официјално одложен за наесен

По четиричасовна дебата, собранието донесе одлука за одложување на пописот. Со 95 гласови „за“ и 12 гласови против, без воздржани, пратениците се согласија пописот...

Почнува постапката за одлагање на пописот

Со 95 гласа „за“ и со 7 „против“ на пратениците од коалицијата Алијанса за Албанците- Алтернатива , Собранието го усвои, предлогот да се расправа...

Пописот чека на одлука од Собранието

Со оглед на новонастанатата ситуација во врска со пописот, до завршувањето на постапката во Собранието, Државниот завод за статистика (ДЗС) информира дека нема да...

Џафери: Вечерва нема да има седница за одложување на пописот

Пописот вечерва нема да се одложи затоа што ќе нема пленарна седница во Парламентот, за ова преку соопштение извести и претседателот на Собранието Талат...

Владата ги достави до Собранието измените на Законот за попис

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република...

Алијанса и Алтернатива преку Бадентер ќе го спречуваат одложувањето на пописот

Алијанса за Албанците и Алтернатива не го прифаќаат одложувањето на теренското попишување, истканаа лидерите на двете опозициски партии, Зијадин Села и Африм Гаши, на...

Алијансата за Албанците: Заев и Мицкоски преку Ахмети ги понижија сите...

ДУИ, која се преправа дека е претставник на Албанците во Владата, денес уште еднаш го потцени своето гласачко тело и сите Албанци. Самиот Зоран...

Пописот одложен за септември

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, се договорија пописот да се одложи, соопшти претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, по...