15 C
Skopje
18.2.2019 - 16:21

Ознака: помпео

Помпео: Повлекувањето на американската војска од Сирија не значи крај на...

Повлекувањето на американската армија од Сирија не е крај на американската борба, изјави синоќа државниот секретар на САД, Мајк Помпео и ги повика сојузниците...

Помпео ја поздрави одлуката на повеќето европски земји за признавање на...

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја поздрави одлуката на 20 европски земји, меѓу кои и Македонија. за признавање на Хуан Гуаидо за привремен...

Седница на Советот за безбедност на ОН, Помпео бара да се...

Во тек е седницата на Советот за безбедност на ОН за Венецуела. Русија, Кина, Јужна Африка и Екваторска Гвинеја безуспешно се обидоа да ја...

Помпео: САД остануваат посветени на Блискиот Исток

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска за време на посетата на Египет, порача дека САД остануваат посветени на Блискиот Исток и покрај плановите на...

Помпео: САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео за време на вчерашната посета на Ирак изјави дека САД етапно и плански ќе се повлечат од Сирија. Помпео во...

САД испитуваат под кои околности е уапсен Амриканецот во Москва

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека САД се надеваат дека наскоро ќе имаат пристап до Американцеот кој е приведен под обвинение за...

Помпео: Остануваме посветени на борбата против ИД во Ирак

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го информира ирачкиот премиер Адел Абдул Махди дека САД и натаму се посветени на борбата против Исламска држава (ИД)...

Помпео: Влезот на Македонија во НАТО ќе го намали руското влијание

Влезот на Македонија во НАТО ќе ја засили способноста на балканските земји да се спротивстават на „недобронамерните активности“ на Русија во регионот, изјавил државниот...

Помпео побара Косово да ги укине таксите за производите од Србија...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео, на средбата со косовскиот претседател Хашим Тачи, ги повика властите во Приштина да ја укинат таксата од 100...

Помпео: Руската заплена е кршење на меѓународното право

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека руското запленување на три бродови на украинската морнарица претставува „опасна ескалација и кршење на меѓународното право“. Помпео ги...