27 C
Skopje
18.9.2018 - 16:08

Ознака: помпео

Помпео со честитка за 27-годишнината од македонската независност

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во името на Владата на САД им го честита ја граѓаните на Македонија Денот на независноста - 8 Септември.  -...

Трамп побара од Помпеo да го одложи патувањето во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп побара од државниот секретар Мајк Помпео да го одложи патувањето во Северна Кореја, бидејќи, според него, денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров...

Димитров во посета на САД, денеска средба со Помпео

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска попладне во Стејт департментот на Соединетите Американски Држави ќе се сретне со американскиот државен секретар Мајкл Помпео. Средбата...

Помпео: Турција останува клучен сојузник во НАТО и покрај несогласувањата со...

Државниот секретар на САД Мајк Помпео увери дека и покрај тензиите поради приведувањето на американски светеник и други несогласувања, Турција останува клучен сојузник во...

Помпео: Северна Кореја е далеку од денуклеаризација

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Северна Кореја е далеку од своето ветување дека ќе изврши денуклеаризација и оти Пјонгјанг продолжува да...

Посмртните останки на американските војници ќе се враќаат во САД

Посмртните останки на загинатите американски војници наредните недели ќе бидат доставени од Северна Кореја во САД, изјави денеска државниот секретар Мајк Помпео. Враќањето на останките...

Помпео побара сојузниците на САД да го прекинат финансирањето на Иран

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео денеска ги повика американските сојузници да помогнат Иран да биде ставен под економски притисок и го обвини Техеран...

Помпео бара мирни преговори меѓу авганистанските власти и талибанците

Американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој е во ненајавена посета на Авганистан, го повтори повикот на администрацијата на Трамп за мирни преговори меѓу авганистанската...

Помпео: Можно е пак да заминам за Северна Кореја

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа најави дека по сердбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа...

Десната рака на Ким Јонг-ун на разговори со Помпео во Њујорк

Високиот севернокорејски официјален претставник Ким Јонг-чол пристигна во Њујорк на разговори за можниот самит меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја,...