Ознака: помош

Јоновски обезбеди помош за училиште во родната Струга!

Долгогодишниот ракометен репрезентативец Ацо Јоновски се вклучи во кампањата за помош на ОУ „Јосип Броз-Тито“ во Струга. Тој е тренер-играч во германскиот нисколигаш Ратинген...

Помош за греење за сиромашните семејства

Над 247.000 лица и семејства во Бугарија аплицирале за помош за греење за претстојната зимска сезона. Од нив на 189.361 им е одобрено барањето...

Болсонаро сепак ќе ја прифати помошта од Г7 за Амазонија

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, е отворен за добивање странска помош поради големите пожари во Амазон, но само доколку неговата земја ги контролира тие...

Во поплавите во Непал загинаа речиси 80 луѓе, на милиони им...

Најмалку 78 луѓе загинаа во монсунските дождови и поплави во Непал. Во сојузната индиска држава Асам, пак, загинале најмалку 19 луѓе, а над четири...

Бесплатната правна помош и скапа и бавна

Разочарувањето кај граѓаните се појавува во моментот кога ќе им се објаснат условите што мора да ги исполнуваат, предолгото траење на постапката, која се...

ЕУ прати помош за настраданите од поплавите во Србија

Европската комисија обезбеди 90.000 евра хуманитарна помош за помош на најранливите граѓани погодени од поплави кои се случија на почетокот на месецов, соопшти програмата...

Помош од 1,5 милиони евра за Државниот студентски дом-Скопје

Владата на редовна седница донесе одлука за доделување на средства на државниот студентски дом „Скопје“ – Скопје. Со оваа одлука на Државниот студентски дом...

Неискрена рака за помош

Овие сегашни најави за враќање на масата за преговори многумина ги оценија како последна лебедова песна на српските архијереи, која е израз на немоќ...

Со бугарска помош ќе се подобрува енергетската ефикасност

Неопходно е да се промени свеста на граѓаните за уште од најмалата возраст да ја разберат смислата на енергетската ефикасност и на нејзината примена...

Владата бара помош за преговори со ЕУ

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, апелира до сите чинители во или надвор од јавната администрација да се вклучат во претстојниот преговарачки...