Ознака: помош

Груби: На Грузија може да ѝ помогнеме за реформи во судството

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка Саломе Зурабичвили, која е во...

И жените претприемачи очекуваат помош од Владата

Здружението на жени претприемачи има околу 300 членки, но интересот за членување се зголемува поради услугите и информациите што ги нуди тоа, како и...

Грција им помага на угостителите, 330 милиони евра за повторно отворање...

Грчката влада ќе им обезбеди на угостителите дополнителни 330 милиони евра субвенции за да им го олесни отворањето на рестораните во следните недели. Повеќе од...

Русија понуди помош за извлекување на бродот во Суецкиот Канал

Рускиот амбасадор во Египет ѝ понуди на египетската влада „секаква можна помош“ за деблокирање на Суецкиот Канал, кој е блокиран од товарен брод со...

ЕМА: Ако по вакцинацијата ви се јават овие симптоми, побарајте помош

Советот за проценка на ризици на Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска заклучи дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна и дека придобивките...

СЕП: Не добивме пари од ЕУ зашто не направивме доволно расходи

Секретаријатот за европски прашања соопшти дека во првиот бран од здравствената криза Македонија не направила доволно расходи за да се квалификува за помош преку...

Заев прими благодарница од Босна и Херцеговина за помошта после земјотресот

Премиерот Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина во нашата земја Драган Јаќимовиќ. Aмбасадорот Јаќимовиќ, во име на Амбасадата на Босна и...

Пиварниците во Германија фрлиле пиво вредно милиони евра

Германските пиварници преку отворено писмо до владата побараа финансиска помош затоа што се во опасност од колапс поради наглиот пад на побарувачката во услови...

Заев: 450 компании се подготвени да обезбедат пракса за средношколците

Премиерот Зоран Заев денеска во Тетово беше гостин на дебатата која ја организираше Министерството за образование со поддршка на швајцарската амбасада во земјава, фокусирана...

Продолжен е рокот за исплата на финансиската поддршка од 6.000 денари

Продолжен е рокот за исплата на финансиската поддршка од 6.000 денари за нешто повеќе од 24.000 граѓани до 31 март, соопшти Владата по денешната...