Ознака: помилување

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, Род Благојевиќ, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и корупција. Шеесет...

Трамп ќе го помилува Род Благојевиќ

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе го помилува поранешниот гувернер на Илиноис, Род Благојевиќ, кој е во затвор поради изнуда, подмитување и корупција, пренесе американската...

Уставен судија даде негативно мислење за барањето на Чавков

Уставниот судија, Владимир Стојановски, како судија известител, изнесе негативен реферат за барањето на ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој го оспори Законот за амнестија...

Дескоска: Собранието да спречи оживување на незаконските помилувања на Иванов

Министерката за правда, Рената Дескоска, во изјава за медиумите истакна дека со отварањето на вчерашната постапка од страна на Уставниот суд за оценка на...

Барањето за автентичното толкување за помилувањата стигна до Џафери

Барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на СДСМ, го примил претседателот на Собранието Талат...

Иранскиот врховен водач помилува илјадници затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи помилува илјадници затвореници, вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на „безбедноста“. Веб-страницата за правда „Мизанонлајн“ објави дека...

Трамп помилува медиумски тајкун, кој незаконски присвои милиони долари

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша целосно помилување за поранешниот медиумски тајкун, Конрад Блек, кој во 2017 година беше осуден за измама и опструкција на...

Помилување од претседателот за „27 април“ законски невозможно

Нема законска можност претседателот Ѓорге Иванов да ги помилува осудените за „27 април“, кои до него доставиле барања, велат правните експерти. Дополнително, според нив,...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување осудени лица за случајот „27 април“, потврдија од неговиот кабинет, по што...

Осудени за „27 април“ побарале помилување од претседателот Иванов

До кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов се доставени неколку барања за помилување на осудени лица за случајот „27 април“. Од кабинетот на претседателот...