Ознака: полуфинале

За 11 години од регионална лига до полуфинале во ЛШ!

Аутсајдерот Лајпциг првпат е меѓу најдобрите четири во Лигата на шампионите, по триумфот во четврт-финалето над Атлетико со 2-1 Германски Лајпциг го направи првото големо...

Неколку тима во игра за тројна круна

ФУДБАЛ Шанси за високи натпреварувачки резултати сезонава, три трофеја во една сезона (првенство, домашен куп и Лига на шампионите) имаат Баерн, Јувентус, ПСЖ, Наполи и...

Во игра се и менталната сила, одбраната, самодовербата, публиката…

Во првиот дуел од полуфиналето на ЕП 2020, од 18 часот играат Норвешка - Хрватска, а од 20.30 часот е мечот Шпанија - Словенија Мирко...

Шпанија ѝ се приклучи на Хрватска во полуфиналето

По Хрватска Шпанија е вториот сигурен учесник во полуфиналето на европското првенство во ракомет, продолжувајќи го досегашниот стопроцентен учинок. Шпанците и покрај изедначеното прво полувреме...

Ѓорческа ќе скокне седумдесетина места на листата на ВТА?

Со пласманот во полуфиналето во двојки на турнирот во Унгарија македонската тенисерка ја продолжи серијата високи пласмани на турнирите летово (има и три титули),...

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

За пласман во неделното финале денеска играат Федерер - Надал и Ѓоковиќ - Агут Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12...

Бразил – Аргентина е можно полуфинале

Големото јужноамериканско фудбалско дерби Бразил - Аргентина е можната двојка од полуфиналето на Копа Америка, бидејќи двете репрезентации се најдоа во истата половина на...

Познати првите десет учесници во финалето на „Евровизија“

Во „Експо“ центарот во Тел Авив вечерва се одржа првото полуфинале од овогодинешното издание на популарниот фестивал „Евровизија“. Изведувачите од Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија,...

Кадетите супериорно стигнаа до полуфиналето

По поразот од Германија, македонските кадети на меѓународниот турнир во Бугојно ги победија Србија со 35-26 и Швајцарија со 32-22, па денеска во полуфиналето...

Македонија во второто полуфинале на „Евровизија 2019“

Од Македонската телевизија информираат дека наскоро ќе бидат објавени имињата на евровизискиот тим и на авторите на песната со која Тамара ќе нѐ претставува...