25.8 C
Skopje
19.9.2021 - 19:15

Ознака: полска

Струшките „Музи“ отидоа во Египет и во Полска

ФИЛМ+ДРИМ ШОРТ Петтото јубилејно издание на фестивалот „Дрим шорт“ (29 јули до 1 август) во Струга заврши онака како што беше и планирано, во знакот...

Германија, Франција и Полска против Лукашенко: Ситуацијата во Белорусија е срам...

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција и на Полска се согласија на состанокот во германскиот град Вајмар да дефинираат заеднички пристап кон белорускиот...

Полска воведува вонредна состојба на границата со Белорусија

Претседателот на Полска неодамна објави декрет со кој се воведува вонредна состојба на границата со Белорусија на 30 дена поради мигрантската криза. Како што истакна...

Поради мигрантите Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, прогласи вонредна состојба во делови од двата региона што се граничат со Белорусија, како одговор на големиот прилив на мигранти...

Меридијани

Велика Британија - Десетици демонстранти што се противат на рестрикциите воведени поради коронавирусот и вакцинацијата упаднаа во зграда во Лондон, каде што се наоѓаат...

Ескалира дипломатската криза меѓу Израел и Полска

Дипломатската криза меѓу Израел и Полска ескалираше откако полската влада му наложи на својот амбасадор во Израел да не се враќа на својата функција...

Брисел се соочи со Полска за Законот за медиуми

Полската опозиција вели дека ваквиот закон е обид да се ограничи популарна телевизија, која честопати е критички настроена кон Владата, пишуваат европските медиуми Брисел остро...

Полското оспорување на авторитетот на Европскиот суд го загрижува Брисел

Полскиот уставен суд завчера отворено го оспори авторитетот на Европскиот суд на правдата, зголемувајќи ги стравувањата дека Варшава се става надвор од правниот поредок...

Силно невреме во Полска предизвика големи материјални штети

Во последните неколку дена, Полска беше погодена од невреме што предизвика поплави и големи материјални штети. - Противпожарните служби излегоа на терен повеќе од пет...

Полската католичка црква наведе 292 свештеника за кои тврди дека се...

Во својот последен извештај за сексуална злоупотреба на малолетни лица, Полската католичка црква наведе 292 свештеника за кои се тврди дека се злоставувачи. Над 300...