Ознака: полска

Полска до 17 јануари во национален карантин поради коронавирусот

Од денес до 17 јануари поради пандемијата во Полска е воведен т.н. национален карантин со задолжителни строги санитарни мерки, отворени се само продавници со...

Шегите за диктаторот го прикрија раздорот во срцето на Европа

Кога Жан-Клод Јункер го забележа унгарскиот премиер Виктор Орбан на почетокот на самитот на ЕУ во 2015 година, тој го поздрави со пријателско ракување...

ЕУ треба да го стави владеењето на правото пред парите

Планот на Европската Унија за фондот за закрепнување од 750 милијарди евра и седумгодишниот буџет од 1,1 трилиони евра, беше попречен од Унгарија и...

„Заложничка криза“ околу буџетот на ЕУ

Кога лидерите на ЕУ конечно се согласија за историскиот фонд за финансиско закрепнување во јули, разбирливо дојде до еуфорија. Огромниот пакет вреден 750 милијарди...

Унгарија и Полска го блокираат буџетот на ЕУ и планот за...

Унгарија и Полска денеска го блокираа усвојувањето на дел од пакетот за седумгодишниот буџет на ЕУ и планот за закрепнување, бидејќи не се согласуваат...

Полскиот вицепремиер ги повика граѓаните да ги бранат црквите од демонстрантите...

Полскиот вицепремиер задолжен за национална безбедност ги повика своите сонародници да ги „бранат црквите“ од вандализам и од демонстрации за абортус. Како што пренесе агенцијата...

Најавен најмасовен протест поради забраната за абортус во Полска

Активистите за заштита на правата на жените се подготвуваат за, како што велат, најголемиот протест досега во Полска. Во таа земја повеќе од една...

Претседателот на Полска позитивен на ковид-19

Полскиот претседател Анджеј Дуда е позитивен на ковид-19. Неговиот портпарол Блажеј Спихалски на Твитер напиша дека претседателот бил тестиран вчера и дека тестот бил позитивен. Спихалски...

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека...

Полска најави нови мерки, засега не се затвораат училиштата

Полска најави нови мерки со цел сузбивање на пандемијата, откако петти ден по ред е регистриран рекорден број на новозаразени. Но, одржувањето на настава од...

Watch Wonder Egg Priority Episode 1 (https://crunchyrollfree.com/m/0nxg/ep-1) at website https://crunchyrollfree.com. See more free watch one piece stampede crunchyroll

Watch Attack on Titan (Dub) Episode 14 (https://animeflix.nl/m/zL08/ep-14) at ANIMEFLIX animeflix attack on titan