Ознака: полиција

Каменуван автобусот на кошаркарите на „МЗТ“-Скопје

Синоќа околу 23 часот на улицата „Васко Карангелевски“ од страна на непознати лица било скршено едно стакло од автобус „Неоплан“ , во кој се...

МВР: Само задоволна полиција може да ја гарантира безбедноста на државата

Во Министерството за внатрешни работи, како што информираат оттаму, во тек се сериозни реформи, кои имаат за цел да го вратат угледот на Министерството...

Албанската полиција заплени 612 килограми марихуана

Над 600 килограми марихуана заплени албанската полиција во две одделни акции, јавуваат албанските медиуми. Во приморскиот град Каваја запленети се 562 килограма марихуана на автопатот...

Со технологија за препознавање лица идентификувале бегалец на преполн концерт

Полицијата уапсила бегалец во југоисточна Кина со помош на технологија за препознавање лица, која го издвоила човекот од маса од 50 илјади луѓе на...

Трендот на „свотинг“ во САД доведе до убиство на недолжен човек...

Полицаецот од Канзас што уби човек по лажен повик направен на шега, нема да биде кривично гонет, соопшти тамошното обвинителство, пренесува „Њујорк пост. Обвинителот...

Непознати причините за вчерашниот напад во Германија

Германското обвинителство нема информации зошто 48-годишниот маж прегази луѓе со комбе во западниот германски град Минстер. Човекот, вчера уби две лица и повреди 20, потоа...

Уапсен осомничениот по кој се трагаше за престрелката во Мала Речица

Полицијата го уапси Д.Ф., по кој се трагаше во врска со престрелката во Мала Речица, каде едно лице загина, а двајца беа повредени. Извори од...

Комби влета во толпа луѓе во германски Минстер, возачот се самоубил

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени, откако човек со психолошки проблеми влета со комби во маса луѓе во германски Минстер, пред да...

Поранешниот бразилски претседател Лула да Силва одбива да ѝ се предаде на...

Поранешниот претседател на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва одби да ѝ се предаде на полицијата, како што претходно побара судот. Лула имаше рок до...

Расчистен случајот во Мала Речица, поднесени 12 кривични пријави

СВР Тетово во соработка со СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција при МВР, го документираше и расчисти случајот од 5 април во Мала...