Ознака: полиција

„Летото на љубовта“ се претвори во „неконтролирано безредие“

Вол стрит џурнал Убиство во Сиетл во зоната без полиција Анархијата делува како безопасна забава сè додека некој не биде застрелан. На 11 јуни, градоначалничката на...

Жител од Кичевско бегал од полиција, а потоа вербално се расправал

ОВР Кичево поднесе прекршочна пријава против лицето Б.А. (30 )од кичевското село Туин. Тој на 18 јуни во 20 и 35 часот на главната улица...

Полицијата трага по двајца штитеници што го напуштиле домот

Во Полициска станица Карпош било пријавено дека од Јавната установа за згрижување деца со воспитно социјални проблеми и нарушено поведение на ул.„Козле“ во Скопје...

Стружанец удрил во полицаец кој се обидел да го легитимира

Полициски службеник заврши во болница откако се обидел да легитимира стружанец кој направил сообраќаен прекршок. Настанот се случил на улицата „П.бригади“ во Струга, кога полицискиот...

Бегале од полицијата па удриле во бетонски столб

Полициски службеници од СВР Скопје синоќа се обиделе да запрат возило на улицата Боца Иванова во Скопје, но тоа не застанало на даден знак...

Кумановци нападнале полицајци кои им дошле поради пријава за гласна музика

Двајца кумановци на 23 и 53 годишна возраст се приведени откако нападнале полициски службеници. Како што јави МВР, полицајците постапувале по претходна пријава за гласна...

Интернет-троловите не стивнуваат додека се чекаат одговори за исчезнувањето на Медлин...

Две недели откако Германците идентификуваа осомничен, нема дополнително разјаснување, настрана од тврдењата и шпекулациите Одненадеш, по повеќе од 13 години откако исчезна Медлин Мекен, се...

Полицаецот што застрела Афроамериканец во Џорџија обвинет за убиство

Поранешниот полицаец Герет Ролф, кој пукаше и го уби Афроамериканецот Рајшард Брукс, ќе биде обвинет за убиство. Како што објави Род Хауард, обвинител во округот...

„Амазон“ забрани полицијата да користи софтвер за препознавање лица

Технолошкиот гигант „Амазон“ ѝ забрани на полицијата да го користи нивниот софтвер за препознавање лица за една година. Станува збор за систем што беше...

Американците гледаат расизам во работењето на полицијата

Во САД продолжуваат протестите за издигање на свеста за системскиот расизам во полициските оддели во целата земја. Ново истражување покажува дека огромно мнозинство Американци...