-2.2 C
Skopje
17.1.2022 - 19:55

Ознака: полиција

Американец натепал тројца полицајци во станицата во Кисела Вода

Скопското основно јавно обвинителство поведе постапка против 42-годишен државјанин на САД за кого постои сомнение дека сторил кривично дело - напад врз службено лице...

Полицискиот синдикат бара повисоки плати

Синдикатот на полицијата во Македонија (СПМ) преку соопштение прашува зошто во новиот предлог-буџет не е предвидено покачување на платите за полицијата. Во реакцијата од СПМ...

Русија бара Приштина веднаш да ја повлече полицијата од северот на...

Руското Министерството за надворешни работи денеска изрази загриженост поради влошувањето на ситуацијата на Косово и Метохија, оценувајќи дека дејствијата на, како што се вели,...

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР. „Во заедничка координирана акција на...

Полицијата првпат на локални избори ќе го озбезбедува транспортот на избирачкиот...

Полициски службеници првпат на претстојните локални избори ќе го озбедуваат доверливиот материјал, вклучувајќи ги и апаратите за вчитување на отпечатоците од прсти на гласачите....

Протести во Мелбурн поради карантинот, судир меѓу демонстрантите и полицијата

Демонстрантите денеска се судрија со полицијата за време на протестот против заклучувањето кога стотици маскирани луѓе маршираа низ улиците на Мелбурн. Сликите објавени на социјалните...

Маж направил сообраќајна несреќа и избегал

Маж се дал во бегство откако направил сообраќајна несреќа на булеварот „Никола Карев“ и го напуштил местото. По добиени сознанија полицијата го пронашла, но тој продолжил...

Приведена жена која пријавила дека е нападната, а потоа била агресивна...

Полицијата утрово ја приведе 37-годишната Ј.Р. од Свети Николе. Доцна синоќа жената била донесена во Градската болница, откако претходно се јавила во полицијата и пријавила...

Борисов дал исказ во полиција за „измислици од пред 13 години“

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, денеска во полиција дал изјава за настани што се случиле во периодот од 2009...

Борисов повикан на разговор во полиција: Се надевам дека ќе излезам...

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов добил покана за информативен разговор во Генералниот директорат на полицијата, соопшти тој на брифинг во седиштето на партијата. - Сега ја...