Ознака: полициски час

Во Мелбурн воведен шестнеделен ноќен полициски час

Во австралиската држава Викторија, чијшто главен град е Мелбурн, е прогласена состојба на катастрофа, а властите воведоа ноќен полициски час како најтешка мерка досега...

Кумановец двапати се обидел да краде за време на полицискиот час...

Против 35-годишник од Куманово поднесена е кривична пријава за лажно претставување и непостапување според здравствени прописи за време на епидемија. Кривичните се однесуваат на периодот во...

Во Србија 357 новозаразени, Вучиќ се откажува од полициски час

Во последните 24 часа во Србија 8.590 лица биле тестирани за коронавирус, а 357 од нив биле позитивни. Починаа 11 лица. Како што рече претседателот...

Српската народна партија го тужи Вучиќ поради воведувањето на полициски час

Српската народна партија најави тужба против претседателот на Србија, Александар Вучиќ, поради воведување полициски час и ограничувања на слободата на движење на граѓаните. Од партијата...

Солзавец, оклопни возила и судири на протестите во Белград

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ за нов полициски...

Протест во Белград, упад и во Собранието

Граѓани во Белград, кои се собраа вечерва пред српското Собрание, незадоволни од повторното воведување полициски час, ги пробија вратите на Собранието и влегоа во...

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до...

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од петок ќе почне полициски...

Црна Гора воведува полициски час во жариштето на заразата

Здравствените власти во Црна Гора од денеска попладне ќе воведат полициски час во градот Рожаје поради ширењето на коронавирусот. Националното координативно тело објави дека поради...

Саудиска Арабија го укина полицискиот час по три месеци

Жителите на Саудиска Арабија излегоа од своите домови првпат по три месеци да го прослават крајот на полицискиот час воведен заради епидемијата на коронавирус. Саудиска...

Во Кичево извршени 49 контроли врз угостителски објекти

Во текот на изминатотот деноноќие во општина Кичево, едно лице не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено...